Etiopian pohjoisosien tilannetta käsittelevän analyysin mukaan alueella on yli 350 000 ruoan suhteen "vakavassa kriisitilanteessa" elävää ihmistä.
YK:n mukaan kymmeniätuhansia aliravittuja lapsia on vaarassa kuolla Etiopiassa sodan runtelemalla Tigrayn alueella.
Jos apua ei saada paikalle, vaikeapääsyisillä alueilla on kuolemanvaarassa yli 30 000 vakavasti aliravittua lasta, sanoi YK:n lastenjärjestö Unicefin edustaja James Elder perjantaina toimittajille.
YK:n hätäavun koordinaattori Mark Lowcock kommentoi torstaina, että Etiopian pohjoisosissa on nälänhätä ja tilanne tulee vielä pahenemaan.
Lowcock kommentoi asiaa YK:n tukeman tilanneanalyysin julkaisemisen jälkeen. Sodan runtelemien Tigrayn, Amharan ja Afarin alueiden tilannetta käsittelevän analyysin mukaan alueella on yli 350 000 "vakavassa kriisitilanteessa" elävää ihmistä.
Nälänhätää vastaavissa oloissa elävien ihmisten määrä on suurempi kuin missään muualla maailmassa sitten Somalian nälänhädän vuonna 2011. Analyysissa ei kuitenkaan julisteta alueelle nälänhätää, sillä termin käyttö vaatisi, että vähintään 20 prosenttia alueen ihmisistä elää vastaavissa oloissa.
5,5 miljoonaa ihmistä eli 61 prosenttia alueen asukkaista kärsii analyysin mukaan suuresta akuutista epävarmuudesta ruoan suhteen siitä huolimatta siitä, että ruoka-avustukset ovat viime kuukausina tavoittaneet jopa viisi miljoonaa ihmistä.
