Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

YK: Sudan on sisällissodan partaalla – yli kaksikymmentä siviiliä kuollut ilmaiskussa

1:58Sudanin kriisillä on syvät juuret, jotka kietoutuvat maan armeijan vahvaan asemaan ja ulottuvat 70 vuoden taakseSudanin kriisillä on syvät juuret, jotka kietoutuvat maan armeijan vahvaan asemaan ja ulottuvat 70 vuoden taakse
Julkaistu 09.07.2023 13:11

MTV UUTISET – STT

Sudanin terveysministeriön mukaan yli kaksikymmentä siviiliä kuoli asutusalueelle tehdyssä ilmaiskussa.

YK varoittaa Sudanin olevan täysimittaisen sisällissodan partaalla, joka voi horjuttaa koko alueen vakautta. Varoitus annettiin tänään sen jälkeen, kun Sudanin terveysministeriö kertoi yli kahdenkymmenen siviilin kuolleen asutusalueelle tehdyssä ilmaiskussa.

Isku tehtiin pääkaupunki Khartumin lähellä sijaitsevassa Omdurmanissa. 22 kuolonuhrin lisäksi kymmenien siviilien kerrottiin haavoittuneen iskussa.

YK:n pääsihteeri Antonio Guterres tuomitsi Omdurmaniin tehdyn iskun. Pääsihteerin tiedottaja kertoi Guterresin olevan syvästi huolissaan siitä, että meneillään olevat taistelut ovat ajaneet Sudanin täysimittaisen sisällissodan partaalle.

Taisteluiden alettua puolisotilaalliset RSF-joukot ovat perustaneet tukikohtia asutusalueille. Heidän on syytetty ajaneen siviilejä pois kodeistaan.

Lue myös:Sudanissa ihmiset uhmaavat kuolemaa hankkiakseen vettä taisteluiden keskellä – "En kestänyt nähdä lapsiani kärsimässä"

Noin 3 000 kuollut taisteluissa

Taisteluissa on kuollut arvioiden mukaan noin 3  000 ihmistä. Maassa on myös tehty ilmoituksia seksuaalisen väkivallan aallosta ja etnisesti kohdennetuista murhista. Ryöstely on ollut yleistä.

Kansainvälisen siirtolaisuusjärjestön (IOM) mukaan lähes kolme miljoonaa ihmistä on joutunut jättämään kotinsa Sudanissa alle kolmen kuukauden sisällä. Heistä lähes 700  000 on paennut naapurimaihin, eritoten Egyptiin, Tshadiin ja Etelä-Sudaniin.

Sudanin taistelut alkoivat huhtikuun puolivälissä, kun armeijan komentajan Abdel Fattah al-Burhanin ja hänen varamiehensä, kenraali Mohamed Hamdan Daglon pitkään jatkuneet erimielisyydet Daglon komentamien RSF-joukkojen sulauttamisesta Sudanin armeijaan kärjistyivät avoimeksi yhteenotoksi.

Osapuolten välillä solmitut tulitauot ovat kariutuneet kerta toisensa jälkeen.

Lue myös: Sudanin asevoimat ja RSF-joukot taistelivat poliisitukikohdan hallinnasta – ainakin 14 siviilin kerrotaan kuolleen

Lisää aiheesta:

Sudanin armeijan edustajat palasivat keskustelemaan vastapuolen kanssa – sota jatkuu jo neljättä kuukauttaSudanin taisteluiden osapuolet sopivat uudesta tulitauosta – jo 2,2 miljoonaa ihmistä jättänyt kotinsa Sudanin ex-pääministeri varoitti maata uhkaavasta sisällissodasta – taisteluissa kuollut yli 500 ihmistäSudanin taisteluissa satoja kuolleita, joukossa myös lapsia: EU suunnittelee kansalaistensa evakuointiaYK: Noin 10 000–20 000 ihmistä on paennut Sudanin taisteluita naapurimaa TshadiinYli 300 sudanilaissotilaista paennut naapurimaa Tshadiin – tulitauko jäänyt yritykseksi
SudanYKKuolemaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Sudan
  • 5.10.10:58
    Nobel

    Trump jäänee taas ilman Nobelin rauhanpalkintoa: Tässä ovat kärkiehdokkaat

  • 2.9.06:11
    Luonnonmullistukset

    Yli 1000 kuollut maanvyörymässä Sudanissa

  • 14.8.18:17
    Sairaudet ja taudit

    Kymmeniä ihmisiä kuollut koleraan Sudanissa – hoidossa tuhansia potilaita

  • 10.8.18:08
    Nälänhätä

    Yli 60 ihmistä kuollut viikon aikana nälkään Sudanin Darfurissa

  • 11.7.06:29
    Sotarikokset

    ICC: Sudanin Darfurissa tehdään rikoksia ihmisyyttä vastaan – kärsimyksen syvyydelle vaikea löytää sanoja