Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

YK: Ihmisten evakuointi Azovstalin terästehtaan alueelta on alkanut – Zelenskyin mukaan ensimmäiset evakot ovat matkalla Zaporizhzhjaan

1:03Azovstalin tehtaalta evakuoituja siviilejä kuljetettiin väliaikaismajoitukseen Donetskiin – raskaasti aseistautuneet venäläissotilaat valvoivat tilannettaAzovstalin tehtaalta evakuoituja siviilejä kuljetettiin väliaikaismajoitukseen Donetskiin – raskaasti aseistautuneet venäläissotilaat valvoivat tilannetta
Julkaistu 01.05.2022 18:16

MTV UUTISET - STT

YK ja Punainen risti vahvistavat, että Mariupolissa Ukrainassa on saatu käyntiin siviilien evakuointi.

LK 3.3. Ukrainan sotaAFP / Lehtikuva

MTV Uutiset seuraa Ukrainan tapahtumia hetki hetkeltä.

Löydät tuoreimmat uutiset uutispalvelustamme sekä MTV Katsomosta joka päivä. 

Ukrainan sodan uhreja voi auttaa monin tavoin. Tästä artikkelista löydät ajantasaista tietoa auttamisesta. 

Ukrainan tilanne aiheuttaa monenlaisia tunteita. Tästä artikkelista löydät tietoja siihen, miten hakea apua itselle tai läheisellesi. 

YK:n mukaan se toteuttaa siviilien evakuointioperaation saarretulta Azovstalin terästehtaan alueelta Mariupolista yhteistyössä Punaisen Ristin kansainvälisen komitean sekä Ukrainan ja Venäjän edustajien kanssa.

Tiedottaja Jens Lärke kertoi, että evakuointisaattue lähti 230 kilometrin matkalle toissa päivänä perjantaina ja saapui Mariupoliin eilisaamuna.

Venäjä ja Ukraina ovat antaneet erilaisia lukuja evakuoitujen määristä.

Venäjän puolustusministeriön mukaan tehdasalueelta evakuoitiin 46 ihmistä eilen. Tehdasaluetta venäläisjoukkoja vastaan puolustavan Azovin rykmentin edustaja puolestaan sanoi myöhään eilisiltana, että sieltä oli saatu evakuoitua 20 naista ja lasta.

Zelenskyi: Ensimmäiset Azovstalin evakot ovat matkalla Zaporizhzhjaan

Tänään illansuussa Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoi Twitterissä, että ensimmäinen noin sata siviiliä käsittävä ryhmä oli jo matkalla Ukrainan hallitsemaan Zaporizhzhjan kaupunkiin.

– Huomenna tapaamme heidät Zaporizhzhjassa, Zelenskyi tviittasi.

Hänen mukaansa työ YK:n kanssa jatkuu, jotta muutkin terästehtaan alueella olevat siviilit saataisiin evakuoitua sieltä pois.

Zaporizhzhjan kaupunki sijaitsee noin 220 kilometriä luoteeseen Mariupolista.

Terästehtaalla on yhä arviolta tuhat siviiliä sekä loukkaantuneita sotilaita.

Lisää aiheesta:

Venäjä sanoo aloittavansa kolmen päivän tulitauon terästehtaan alueella MariupolissaMariupolin joukkojen varakomentaja: "Jos ruoka loppuu, metsästämme lintuja" – siviilien evakuoinnit jatkuvatMariupolin terästehtaalla on yhä loukussa 200 siviiliä, joista 20 on lapsia – joukon evakuoituja kerrotaan saapuneen ZaporizhzhjaanEvakuoinnit Mariupolista ovat viivästyneet – busseja ei ole saapunutPutin on perunut rynnäkön Mariupolin terästehdasalueelle – määräsi saarron, josta "edes kärpänen ei pääse karkuun"Zelenskyi: "Euroopalla ei ole oikeutta vastata hiljaisuudella Mariupolin tapahtumiin"
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäYKPunainen RistiVolodymyr ZelenskyiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen21:14
    Ukraina

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • Eilen17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • Eilen17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • Eilen14:29
    Puola

    Varsovan hallintorakennusten yllä droonia lennättäneet olivat Valko-Venäjän ja Ukrainan kansalaisia

  • Eilen12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä