Yksi matkailun trendi ovat AFK- eli away from keyboard -lomat. Mutta mikä suomalaisia lennoilla riepoo?
Talvilomalla kutsuu rinne, mutta myös aurinkoranta. Millaisia ulkomaanmatkailijoita suomalaiset ovat?
– Pääsääntöisesti isossa kuvassa hyvin perinteisesti matkaillaan, Itä-Suomen yliopiston matkailuliiketoiminnan professori Juho Pesonen toteaa.
TUI Finlandin viestintäpäällikkö Laura Aaltosen mukaan hiihtoloman suosikkeja ovat esimerkiksi Gran Canaria ja Teneriffa sekä Thaimaa.
– Suomalaiset ehdottomasti haluavat lämpöä ja aurinkoa. Mikä ehkä poikkeaa muista pohjoismaalaisista, on, että suomalaiset haluavat nukkua ja levätä. Halutaan mennä lepäämään, Aaltonen kuvaa.
Lue myös: Psykologi nimeää loman tärkeimmän tehtävän, eikä se ole palautuminen
Nyt hittinä AFK-lomat
Yksi matkailun trendi ovat AFK- eli away from keyboard -lomat, joilla tarkoitus on pysytellä etäällä näppäimistön äärestä eli sähköposteista ja Teamsista. Somettaminenkin on Aaltosen mukaan vähenemään päin.
– Ollaan oikeasti vapaalla ja nautitaan, Aaltonen sanoo.
Jo pitkään trendinä on ollut myös paikallisuus.
– Kyllähän Airbnbkin alun perin perustui ideaan, että ihmiset saavat sen paikallisen kokemuksen, Pesonen sanoo.