Turistivero lisätään majoituksen hintaan, mikä nostaa kaupungissa vierailun kokonaiskustannuksia.
Barcelonan kaupunginvaltuusto on päättänyt nostaa kunnallista turistiveroa yhdellä eurolla vuosittain vuoteen 2029 asti.
Tällä hetkellä vero on neljä euroa, ja se tulee kaksinkertaistumaan kahdeksaan euroon vuoteen 2029 mennessä. Asiasta uutisoi muun muassa Espanjalaismedia El Triangle ja ruotsalaismedia Expressen.
Turistivero lisätään majoituksen hintaan, mikä nostaa kaupungissa vierailun kokonaiskustannuksia.
Hintalappu kasvaa
Kunnallisen turistiveron lisäksi matkailijat maksavat Barcelonassa majoituksen tasoon perustuvaa lisämaksua.
Esimerkiksi viiden tähden hotellissa yöpyvä matkailija maksaa tällä hetkellä lisämaksua seitsemän euroa yöltä. Kun turistiveron korotus on toteutettu kokonaisuudessaan, ylimääräiset maksut voivat nousta jopa 15 euroon yöltä.
Vero koskee tällä hetkellä vain yli 16-vuotiaita matkailijoita.
Lue lisää: Malaga haluaa rajoittaa asuntojen vuokraamista turisteille
Tavoitteena hillitä matkailun haittoja
Korotuksen tavoitteena on lieventää matkailun aiheuttamia haittavaikutuksia. Espanjassa turismin kasvu on herättänyt kiivasta keskustelua, ja paikalliset asukkaat ovat järjestäneet mielenosoituksia vastustaakseen yliturismia. Kritiikki kohdistuu muun muassa siihen, että turismi nostaa elinkustannuksia ja asuntojen hintoja.
Uuden ehdotuksen mukaan verotuotot ohjataan ensi vuonna perustettavaan rahastoon, jonka tarkoituksena on torjua ja vähentää matkailun vaikutuksia sekä parantaa eniten kuormittuneiden alueiden asukkaiden arkea.
Lisäksi kaupunki aikoo vahvistaa kunnallista matkailuhallintoa.