Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvaltojen traagisen jouluparaatiturman uhriluku kasvaa – auton törmäyksessä loukkaantunut lapsi kuoli

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 24.11.2021 05:23

MTV UUTISET – STT

Yhdysvalloissa Wisconsinin osavaltiossa viikonloppuisen jouluparaatiturman uhriluku kasvaa.

Paikallisen syyttäjän mukaan nyt yhteensä kuusi ihmistä on kuollut miehen ajettua autolla väkijoukkoon jouluparaatissa sunnuntaina iltapäivällä paikallista aikaa.

Uusin kuolonuhri on tapahtumissa loukkaantunut lapsi.

Turmassa loukkaantui kymmeniä ihmisiä. Yli 60 loukkaantuneen joukossa oli ainakin 18 lasta.

Teosta epäillään 39-vuotiasta Wisconsinin Milwaukeesta kotoisin olevaa miestä. Mies oli poliisin mukaan paennut toisaalla kotiympäristössä tapahtuneen välikohtauksen tapahtumapaikalta, kun poliisi oli ollut saapumassa sinne. Mies oli tämän jälkeen ajanut katumaasturillaan keskelle paraatia. Poliisi ei ollut ajanut miestä takaa.

Yhdysvaltalaiskanava CNN kertoo, että mies on saanut syytteet viidestä henkirikoksesta. Poliisin käyttämä rikosnimike viittaa tahallisuuteen. Median mukaan syyttäjät harkitsevat nyt syytteitä kuudennesta henkirikoksesta.

Lue aiempi uutinen: Jouluparaati sai traagisen päätöksen Yhdysvalloissa, kun katumaasturi syöksyi väkijoukkoon – tältä tapahtumapaikalla näyttää

Motiivi epäselvä

Epäilty oli oikeuden edessä ensimmäistä kertaa paikallista aikaa tiistaina. Hänet oli otettu kiinni sunnuntaina. Miehen takuiksi asetettiin viisi miljoonaa Yhdysvaltain dollaria, kertoo CNN. Tuomari perusteli takuita sillä, että mies saattaisi paeta.

Jos epäilty saa tuomion viidestä henkirikoksesta, häntä odottaa elinkautinen vankeustuomio, joka Yhdysvalloissa voi tarkoittaa loppuelämää vankeudessa. CNN:n mukaan poliisi ei usko kyseessä olleen terroriteko. Poliisin tiedossa ei ole, miksi mies ajoi väkijoukkoon.

Uutistoimisto AFP:n mukaan teosta epäiltyä miestä vastaan on kahden viime vuoden aikana nostettu syytteitä muiden ihmisten turvallisuuden piittaamattomasta vaarantamisesta sekä ampuma-aserikoksista. Aiemmin tässä kuussa mies sai syytteen perheväkivallasta.

Lisää aiheesta:

New Orleansissa ajettu väkijoukkoon: Ainakin 10 kuollut ja 30 loukkaantunut – kahta poliisia ammuttiinMonterey Parkin ampumisen uhriluku nousi – yksi haavoittuneista kuoli sairaalassaJouluparaati sai traagisen päätöksen Yhdysvalloissa, kun katumaasturi syöksyi takaa-ajotilanteessa väkijoukkoon – tuhoisa kaahaus tallentui videoilleViisi kuollut, 40 loukkaantunut Yhdysvalloissa – katumaasturi ajoi väkijoukkoon kesken jouluparaatinTexasin ampuja erotettu sotaoikeudessa ilmavoimista – ammuskelussa kuoli kaikenikäisiäTimes Squaren yliajossa kuoli 18-vuotias turisti – pikkusisko loukkaantuneiden joukossa
YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • 06:05
    Israel

    Trump: Tässä tilanteessa Israel menettäisi kaiken tuen Yhdysvalloilta

  • 05:57
    Donald Trump

    Satelliittikuvat: Valkoisen talon itäsiivestä jäljellä pelkät rauniot

  • Eilen19:36
    Vladimir Putin

    Putinilta öljyuhkaus: "Venäjä ei tule koskaan taipumaan painostuksen alla"

  • Eilen15:18
    Israel

    Vance: Trumpin hallinto ei tue Länsirannan liittämistä Israeliin

  • Eilen14:10
    Donald Trump

    Trump: Ukraina ei käytä yhdysvaltalaisohjuksia iskuissa syvälle Venäjän alueelle