Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Yhdysvaltalaistähtien lääketietoja urkittiin – olympiasankari vastasi heti dopingsyytökseen

Simone Biles oli yksi Rion olympialaisten kirkkaimmista tähdistä.
Simone Biles oli yksi Rion olympialaisten kirkkaimmista tähdistä. 2016 Getty Images
Julkaistu 14.09.2016 10:21
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Venäläinen hakkeriryhmä on urkkinut ja julkaissut yhdysvaltalaisten tähtiurheilijoiden luottamuksellisia lääketieteellisiä tietoja, Maailman antidopingtoimisto Wada tiedotti tiistaina.

Fancy Bear -nimellä tunnettu hakkeriryhmä sai urkittua Wadan ADAMS-ohjelmasta voimistelija Simone Bilesin, tennissisarusten Venus ja Serena Williamsin sekä koripalloilija Elena Delle Donnen tietoja.

Fancy Bear julkaisi sivustollaan tietoja kyseisten urheilijoiden saamista poikkeusluvista kiellettyjen aineiden käyttöön. Rion olympialaisissa neljä kultamitali voittanut huippuvoimistelija Biles on käyttänyt dokumenttien mukaan tarkkaavaisuus- ja ylivilkkaushäiriön (ADHD) hoitoon käytettävää Ritalin-lääkettä, joka on kiellettyjen aineiden listalla.

– Yhdysvallat pelasi hyvin (Rion olympialaisissa), mutta ei reilusti, Fancy Bear julisti.

Biles vastasi kohuun Twitterissä.

– Minulla on ADHD ja olen ottanut siihen lääkettä pienestä asti. Uskon puhtaaseen urheiluun, olen aina noudattanut sääntöjä ja tulen tekemään niin jatkossakin. Reilu peli on minulle tärkeä asia, Biles kirjoitti. 

Kansainvälinen olympiakomitea, Yhdysvaltojen antidopingtoimikunta, Kansainvälinen tennisliitto ja Yhdysvaltojen voimisteluliitto ovat kaikki kertoneet tiedotteissaan, että kyseiset urheilijat eivät ole rikkoneet sääntöjä. 

– Jokainen urheilija on tehnyt kaiken oikein hankkiessaan luvan heidän tarvitsemansa lääkkeen käyttöä varten, Yhdysvaltojen antidopingtoimikunnan johtaja Travis Tygart totesi tiedotteessa. 

Yhdysvaltojen hallitus kiinnostui tapauksesta, sillä sisäpiirilähteiden mukaan myös Venäjän hallitus on sotkeutunut tietojen urkintaan. Kremlin tiedottaja Dimitri Peskov kiisti jyrkästi kaikki kytkökset hakkereihin. 

Fancy Bearia syytetään myös Yhdysvaltojen demokraattisen puolueen tietokannan kesäkuisesta murrosta.  

Lähteet: Reuters, Sports Illustrated 

TennisUrheilu
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen
MTV Uutiset

Ossi Karvonen työskentelee MTV Uutisissa urheilutoimittajana. Karvoseen voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen. Sähköposti: ossi.karvonen@mtv.fi.   

Lisää aiheesta:

Kova vaatimus – urheilun kohukisat estettäväKommentti: Jättilajin dopingtoimet löyhkäävät – tämä matopurkki on avattavaKiinan dopingskandaali paisuu – New York Timesilta vavahduttava uusi paljastusTäysi dopingkaaos Pariisin kesäolympialaisten alla – "Luottamus tuhoutunut"Hirveyksiä kokeneet huippu-urheilijat vaativat FBI:ltä yli 100 miljoonan korvauksiaYhdysvallat hiilenä dopingista kärähtäneen nuoren olympiavoittajan vapauttamisesta: "Venäjä on kaapannut kilpailun"

Tuoreimmat aiheesta

Tennis
  • 16.12.11:58
    Urheilu

    "Haluatteko jonkun kuolevan kentälle?" – Nyt tulee muutos

  • 12.12.09:24
    Urheilu

    Nyt jysähti: 20 vuoden pelikielto!

  • 5.12.08:06
    Venäjä

    Urheilutähti hylkäsi Venäjän

  • 23.11.22:23
    Urheilu

    Italia jyräsi Davis Cupin voittoon – kolmas mestaruus putkeen

  • 18.11.11:57
    Harri Heliövaara

    Harri Heliövaara, joko nyt? Suomen arvostettu palkinto tarjolla: "Mielenkiinnolla odotan"