Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvaltalaislähde: Venäjä tuonut tuhansia uusia sotilaita Ukrainan rajan tuntumaan

13:43Kuinka jännite Ukrainan rajalla purkautuu? Pekka Haavisto vastaaVideo: Näin ulkoministeri Pekka Haavisto arvioi tilannetta.
Julkaistu 17.02.2022 05:09

MTV UUTISET - STT

Yhdysvaltojen ja Naton mukaan Venäjä on vastoin sanojaan lisännyt joukkoja Ukrainan rajalle. USA:n Biden ja Saksan Scholz vaativat Venäjältä konkreettisia liennytystoimia.

Venäjän joukkojen määrä Ukrainan rajan liepeillä on kasvanut jopa 7 000 sotilaalla viime päivien aikana, sanoo medialle nimettömänä puhunut virkamies Yhdysvaltain presidentinhallinnosta, kertoo muun muassa uutistoimisto AFP.

Venäjä sanoi tiistaina ryhtyneensä vetämään joukkojaan pois Ukrainan rajan tuntumasta. Virkamieslähde pitää kuitenkin maan ilmoitusta valheellisena. Osa sotilaista on saapunut hänen mukaansa paikalle vasta keskiviikkona.

Virkamiehen mukaan Venäjä voisi hyökätä Ukrainaan tekaistun syyn varjolla "millä hetkellä hyvänsä". Lähde syyttää Venäjän tekojen osoittavan muuta kuin sen puheet diplomaattisen ratkaisun hakemisesta.

Lue myös: Ulkoministeri Haavisto Asian ytimessä: "Saksalla on edelleen se kanta, että Naton avointen ovien politiikka on voimassa"

Britannia: Rajaa kohti liikkunut helikoptereita ja kenttäsairaala

Samansuuntaista tietoa joukkojen liikkeistä on kerrottu myös Britanniasta, jonka sotilastiedustelusta kerrottiin keskiviikkona, että venäläisiä panssaroituja ajoneuvoja, helikoptereita ja kenttäsairaalan on havaittu liikkuvan kohti Ukrainan rajaa.

– Toisin kuin he väittävät, Venäjä jatkaa sotilasvoimiensa kasvattamista lähellä Ukrainaa, sanoi Britannian puolustustiedustelun päällikkö Jim Hockenhull lausunnossaan muun muassa New York Timesin mukaan.

Hockenhullin mukaan Venäjä voisi paikalla olevilla joukoillaan suorittaa hyökkäyksen Ukrainaan.

Myös Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg sanoi keskiviikkona, että Venäjän joukkojen kokonaismäärä näyttää olevan kasvamassa eikä vähentymässä.

– Olemme kuulleet viestin Moskovasta, mutta toistaiseksi emme ole nähneet liennytystä maastossa. Päinvastoin Venäjä jatkaa sotilaallisten joukkojen lisäämistään, Stoltenberg sanoi.

Lue myös: Muistatko vielä Putin-juustot? MTV:n selvitys: Näin uudet Venäjä-pakotteet vaikuttaisivat suomalaisyrityksiin

Biden ja Scholz vaativat Venäjältä konkreettisia toimia

Yhdysvaltain presidentti Joe Biden ja Saksan liittokansleri Olaf Scholz keskustelivat keskiviikkona puhelimitse Ukrainan tilanteesta. Myös Scholzin kanslian julkaisemassa tiedotteessa todettiin, että merkkejä Venäjän joukkojen vetäytymisestä ei ole vielä havaittu.

Tiedotteen mukaan valtionjohtajat ovat sitä mieltä, että tilanne Ukrainassa on äärimmäisen vakava ja uhka Venäjän hyökkäykseen yhä olemassa. Biden ja Scholz korostivat, että Venäjän on ryhdyttävä konkreettisiin toimiin Ukrainan tilanteen rauhoittamiseksi.

Puhelinkeskustelu käytiin Scholzin tavattua tiistaina Venäjän presidentin Vladimir Putinin kasvotusten Moskovassa.

Molemmat johtajat suhtautuivat myönteisesti Putinin lausuntoihin, joiden mukaan diplomaattisia ponnisteluja Ukrainan kriisin ratkaisemiseksi olisi jatkettava.

Lue myös: Heidi Hautala EU-parlamentissa: Naton kutsuttava Suomi ja viisi muuta maata jäseniksi

Lisää aiheesta:

MTV seuraa Ukrainan tilannetta: Nato on siirtänyt henkilöstönsä pois KiovastaBiden: Venäjä aikoo hyökätä Ukrainaan lähipäivinä, myös Kiova kohteenaNaton Stoltenberg: Venäjä on luonut asevoimillaan "uuden normaalin" – Nato harkitsee uusia taisteluosastoja EurooppaanMTV seuraa Ukrainan kriisiä: Ukrainan ulkoministerin mukaan maa on valmis tapaamiseen Venäjän kanssa – USA lähettää sotilaita Itä-EurooppaanNYT: Ukrainan johto vähättelee Venäjän uhkaa – "Mikä on uutta?"Lavrov: Yhdysvallat antaa kirjallisen vastauksen Venäjän vaatimuksiin ensi viikolla
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäYhdysvallatKonfliktitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen22:31
    Volodymyr Zelenskyi

    Zelenskyi haluaa aikataulun EU-jäsenyydelle – "Ei suunnitelmaa, vaan edes jotain konkreettista"

  • Eilen22:00
    Ukraina

    Stubb ja Marin Kiovassa: Varoitus kolmannesta maailmansodasta medialta piilossa pidetyssä konferenssissa

  • Eilen21:27
    Puola

    Venäläinen drooni loukkasi Romanian ilmatilaa, hävittäjät nousivat ilmaan myös Puolassa

  • Eilen18:19
    Donald Trump

    Trump: Jos Nato tekee niin kuin sanon, sota loppuu nopeasti

  • Eilen12:31
    Venäjä

    Venäjä kertoo ampuneensa massiivisen määrän Ukrainan drooneja