Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvaltain ulkoministeri tapaa jälleen Venäjän johtoa – Sotshissa tapaamiset Putinin ja Lavrovin kanssa

3:38Pompeo arvosteli Kiinaa ja Venäjää Rovaniemen ministerikokouksessaMike Pompeo arvosteli Venäjää Arktisen neuvoston kokouksessa Rovaniemellä viime viikolla.
Julkaistu 14.05.2019 08:52

MTV UUTISET – STT

Venäjän presidentti Vladimir Putin ja Yhdysvaltain ulkoministeri Mike Pompeo tapaavat tänään Sotshissa.

Kyseessä on ensimmäinen suurvaltojen välinen korkean tason tapaaminen sen jälkeen kun Putin ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trump tapasivat Helsingissä heinäkuussa.

Trump ja Putin keskustelivat kuitenkin puhelimessa toista tuntia vajaa kaksi viikkoa sitten.

Trumpin läheisillä suhteilla Putiniin ei ole juurikaan kannatusta kongressissa eikä välttämättä edes hänen lähipiirissään. Pompeo muistutti ennen lähtöään, ettei usko veljeilyyn Venäjän kanssa.

–  Amerikkalaiset päättäjät ovat irtautuneet realismista uskomalla, että Kiinan ja Venäjän ottaminen mukaan niin sanottuun sääntöihin perustuvaan demokratiaan edistäisi niiden kehittymistä kohti demokratiaa, Pompeo sanoi puhuessaan konservatiivisessa Claremont-instituutissa.

–  Kun kylmän sodan päättymisestä on kuulunut 30 vuotta, näemme, että Putinin hallinto teurastaa kylmäverisesti toisinajattelijoita ja miehittää naapurimaitaan, ulkoministeri jatkoi.

Pompeo tapaa Sotshissa myös venäläiskollegansa Sergei Lavrovin. Kaksikon keskustelujen odotetaan keskittyvän muun muassa Venezuelan kriisiin ja Iranin ydinsovun romuttumiseen. Myös ydinaseita rajoittavan Uusi Start -sopimuksen jatko noussee esille.

–  Yritän kysyä Pompeolta, miten amerikkalaiset aikovat selvittää tämän (Iranin) kriisin, joka johtuu täysin heidän yksipuolisista päätöksistään, suorapuheisuudestaan tunnettu Lavrov sanoi eilen.

Lisää aiheesta:

Venäjän ja USA:n presidentit keskustelevat tänä iltana – Putin: "Tehokas ja molemminpuoliseen kunnioitukseen perustuva vuoropuhelu on mahdollista"Myrskyn merkkejä ja varovaista toivoa Osakan G20-kokouksen alla – "Sieltä voisi tulla jonkinlainen välirauha kauppasodassa"Pompeo varoitti Venäjää sekaantumasta ensi vuoden presidentinvaaleihin – Lavrovin mielestä väitteet ovat "puhdasta fiktiota"Ulkoministerit Mike Pompeo ja Sergei Lavrov toivovat USA:lle ja Venäjälle parempaa suhdetta – "Olemme valmiita siihen"Yhdysvaltain ex-virkamiehet: Putin mielistelee Trumpilta haluamansa lopputuloksen – "Trump antaa mutta ei saa mitään takaisin"Venäjän ulkoministeri Lavrov kiitteli suhteita Suomeen – moitti kovasanaisesti Ruotsia
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 09:47
    Israel

    Israelilta uhkaus Libanoniin

  • 08:38
    Vietnam

    Tuhotulvat iskivät Vietnamiin

  • 07:31
    Meksiko

    Supermarketissa tuhoisa räjähdys Meksikossa: Yli 20 ihmistä kuollut

  • 07:22
    Ukrainan sota

    Kremlistä tyly vastaus kysymykseen Putinin ja Trumpin tapaamisesta

  • 07:22
    Ruotsi

    Tutkimus: Naiset kohtaavat politiikassa enemmän vihaa – häirikkö useimmiten keski-ikäinen mies