Kansainvälinen jääkiekkoliitto IIHF julkaisi myöhään tiistai-iltana miesten MM-turnauksen uuden Power Rankingin. Leijonat on listauksessa toisena ja joukkue sai osakseen Nokia-nostalgiaa.
LUE MYÖS: Leijonille ylistystä hilpeällä Suomi-vertauksella – pohjoisamerikkalaisille tylyä kyykytystä
LUE MYÖS: Tre Kronorin NHL-tähti uhoaa Tampereen hiljentämisellä – iski piikin puheille Leijonista: "He voivat levätä niin paljon kuin haluavat"
Leijonat oli edellisessä listauksessan neljäntenä. Yhdysvallat-voitto nosti Suomen joukkueen tuoreessa listauksessa toiseksi. Kanada nousi toiselta sijalta kärkeen ja aiemmin ykköstilalla ollut Sveitsi putosi neljänneksi. Ruotsi on listauksessa kolmantena.
– Heläytämme vanhan Nokia-soittoäänen soimaan ennen otteluita, Suomen joukkueen tekstissä sanottiin.
Yhdysvallat hävisi selvin numeroin Suomelle ja maan kohdalla muistutettiin Minnesotan sekä Suomen väkiluvuista. Minnesotassa asuu 5,7 miljoonaa ihmistä ja Suomessa 5,5 miljoonaa.

