Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvallat ei ole pystynyt varmentamaan Isisin johtajan kuolemaa

Isisin johtaja Abu Bakr al-Baghdadi
Isisin johtaja Abu Bakr al-BaghdadiEPA
Julkaistu 16.06.2017 12:22(Päivitetty 16.06.2017 15:17)

MTV UUTISET – STT

Venäjän armeija kertoi perjantaina Venäjän ilmavoimien hävittäjien saattaneen tappaa äärijärjestö Isisin johtajan Abu Bakr al-Baghdadin toukokuun lopulla.

Armeijan mukaan Suhoi-hävittäjät tulittivat toukokuun 28. päivänä noin kymmenen minuutin ajan yöllä lähellä Raqqaa Syyriassa sijaitsevaa kokouspaikkaa, johon Isis-johto oli sen mukaan kokoontunut suunnittelemaan vetäytymistä kaupungista.

Venäläisten mukaan iskussa kuoli kolmisenkymmentä Isisin sotilasjohtoon kuulunutta komentajaa sekä liki 300 heitä turvannutta militanttia. Venäjän armeijan tiedustelutietojen mukaan myös al-Baghdadi olisi ollut paikalla tapaamisessa. Armeija yrittää parhaillaan eri tavoin vahvistaa, saiko al-Baghdadi surmansa iskussa.

Venäjän armeijan mukaan Yhdysvalloille oli kerrottu iskusta. Yhdysvallat kertoi myöhemmin päivällä, ettei se pysty vahvistamaan tietoa Isis-johtajan kuolemasta.

"Aaveen" kuolemasta kerrottu ennenkin

Al-Baghdadin kuolemasta on aikaisemminkin kerrottu useaan otteeseen, mutta tietoja ei ole saatu vahvistettua. Isis-johtajan tarkkaa olinpaikkaa ei tiedetä. Vielä viime vuoden lopussa hänen uskotaan olleen Mosulissa Irakissa ennen kuin hyökkäys kaupungin valtaamiseksi takaisin Isisiltä alkoi.

Suomalainen terrorismitutkija Juha Saarinen epäili Twitterissä venäläisten tietoa. Hän tviittasi pitävänsä tietoa vähintäänkin epätodennäköisenä ja kehotti suhtautumaan siihen maltillisesti.

Ai-Baghdadia kutsutaan myös Aaveeksi, koska hänet on toistuvasti nähty useissa paikoissa Syyrian ja Irakin rajaseuduilla, mutta raportteja ei koskaan ole saatu vahvistettua. Maaliskuussa Yhdysvaltain ulkoministeri Rex Tillerson kertoi pitävänsä al-Baghdadin kuolemaa vain ajan kysymyksenä, koska lähes kaikki hänen lähimmät komentajansa ovat jo kuolleet.

Yhdysvaltain tukemat joukot etenivät alkuviikosta Raqqan lähiöihin ensimmäistä kertaa sen jälkeen, kun Isis julisti kaupungin kalifaattinsa pääkaupungiksi.

Lisää aiheesta:

Äärijärjestö Isis valitsi uuden johtajan – uhkaa kostaa edellisen terroripomon kuolemanLenkki piilottelevan Isis-johtajan ympärillä kiristyy, kun terrorijärjestö menettää maa-alueensa – Abu Bakr al-Baghdadista luvattu 25 miljoonan dollarin palkkio USA:n puolustusministeri: Isis-johtaja on yhä elossa – maailman etsityimmän miehen piilopaikka tiedossa?Syyrialainen tarkkailijajärjestö: Isisin johtaja Abu Bakr al-Baghdadi on kuollutAsiantuntija: Isis-johtajan kuolema voi antaa lisämotivaatiota uusiin iskuihin – iskun sijainti vaikeuttaa kuoleman vahvistamistaVenäjä saattoi tappaa Isisin johtajan, kymmenet hävittäjät moukaroivat järjestön johtokaartin tapaamista
IsisUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Isis
  • 17.10.10:43
    Rikosepäilyt

    Miljoonien eurojen petosepäily irakilaisperheen suojaamisesta – syyttäjä ei nosta syytteitä Securitas-ex-turvapomolle

  • 8.10.18:48
    Iso-Britannia

    Poliisi: Synagogalla Britanniassa väkijoukkoon hyökännyt vannoi uskollisuutta Isisille

  • 12.8.12:24
    Uhkaukset

    Irakilaisveljekset oikeudessa poliisivartijan tappouhkailusta ja silmille sylkemisestä – "Minä olen islamin valtion mies"

  • 27.5.15:19
    Terrori-iskut

    Viime kesän veitsihyökkäyksestä epäilty syyrialaismies tunnusti syyllisyytensä oikeudessa Saksassa

  • 1.2.20:54
    Somalia

    Trump: Yhdysvallat tehnyt iskuja Somaliaan