Koirakaverusten halaus pelasti heidät viime tipassa – nyt he ovat vihdoin kotona, uusien omistajiensa hellässä huomassa.
Sosiaalisen median antamasta julkisuudesta voi todella seurata paljon hyvää. Kuva kahdesta halaavasta koirakaveruksesta levisi kesällä sosiaalisessa mediassa – ja heidän tarinansa sen mukana.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
Kala ja Kayla olivat olleet jo tovin eläinsuojassa ja päivä oli jäämässä heidän viimeisekseen. Mikäli eläimille ei löytyisi uutta omistajaa, ne lopetettaisiin samana päivänä.
Angels Among Us Pet Rescue -järjestö julkaisi kaverusten kuvan koskettavalla saatetekstillä, jonka voit lukea vapaasti suomennettuna ja hieman lyhennettynä alta:
– Olen Kala, tämä tässä on Keira. Meitä pelottaa. Ihmiset ympärillämme kertovat, että tänään loppumme tulee: jonkun pitää pelastaa meidät, tai muuten olemme entisiä. Keira on rohkea ja vakuuttaa minulle, että kaikki tulee olemaan vielä hyvin, mitä sitten tapahtuukaan. Hän käskee minun olla rohkea, mutta en tiedä pystynkö olemaan.. Jos kukaan ei pelasta meitä, joku vie hänet pois minulta ja katselen, kun häntä viedään pois, eikä hän tule takaisin ja minä itken. Sen jälkeen he hakevat minut, enkä minä ole yhtä rohkea.
Kala ja Kayla löysivät uudet, rakastavat omistajat. Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
Sosiaalisen median huomion ansiosta halaavista kaveruksista syntyi uutinen, jonka huomasivat myös pitkäaikaiset ystävät ja kämppäkaverit Wendy ja Pam. Heidän koiransa olivat juuri menehtyneet vanhuuden vuoksi, minkä vuoksi he etsivät uusia lemmikkejä.
– Huomasin Kalasta ja Keirasta kertovan jutun People-lehdessä ja en vain voinut olla soittamatta, Wendy kertoo järjestön julkaisemassa päivityksessä.
Uusimmat
-
08:18
Viivi Lehikoinen tehtaili kaksi ennätystä
-
08:02
Wilma Murto ei arastele – täräyttää hurjat tavoitteet: haamurajaa "kohti sentti kerrallaan"
-
08:02
Christina Applegate edusti ensimmäistä kertaa MS-diagnoosinsa jälkeen
-
08:00
Lauri Markkanen johdatti Utahin tärkeään voittoon
-
08:00
Tukholmassa räjähti taas kahdesti viime yönä: "Se oli jättimäinen, uskomaton pamaus – ikkunat tärisivät"
-
07:36
Aleksander Barkoville uran 600:s tehopiste – järkyttävälle putkelle jatkoa
-
07:15
Näissä tilanteissa lemmikin lopettamista tulee pohtia – "On myös omistajalle todennäköisesti huomattavasti helpompaa"
-
07:10
"Venäjä ei ole enää kotimaani" – MTV tapasi neljä Georgiaan paennutta venäläisnuorta, jotka kertoivat lähtönsä syistä
-
07:05
"Pylly alas" – Marko Anttila jakaa nuoremmille tymäkät ohjeet
-
06:41
Henkilöauto jäi rekan perävaunun alle Kiteellä – kuljettaja jäi puristuksiin autonsa sisään
-
06:31
Kaksi poliisia teloittanut Steen Christensen yritti pakomatkallaan tappaa itsensä useita kertoja – murhayön yksityiskohdat kylmäävät
-
06:12
Ukraina: Venäjä tehnyt jo yli 66 500 sota- ja hyökkäysrikosta Ukrainassa – MTV seuraa sotaa
-
05:59
Voittaako Ukraina sodan lännen panssarivaunujen avulla? Paronen: "Kuukausissa saadaan jo varmasti ihmeitä aikaan"
-
05:51
Israel aikoo rajoittaa "terroristiperheiden" oikeuksia synagoga-ampumisen jälkeen
-
05:47
Perussa ainakin 24 ihmistä kuollut bussin suistuttua kielekkeeltä
-
05:40
Miehen kuoliaaksi pahoinpidelleitä poliiseja syytetään toisen asteen murhasta – Memphisin kaupunki lakkauttaa erikoisyksikön
-
05:25
Trumpilta uhmakas kampanjapuhe: "Voisin selvittää Ukrainan sodan 24 tunnissa"
-
05:24
Suuressa osassa maata tänään poutainen pikkupakkaspäivä – huomenna roppakaupalla lunta ja varoitus erittäin huonosta ajokelistä
-
05:12
Kaliforniassa jälleen joukkoampuminen – ainakin kolme ihmistä kuollut ja neljä haavoittunut
-
05:05
Donald Trump polkaisi kampanjansa käyntiin syyttämällä radikaalivasemmistoa ja lupaamalla veronkevennyksiä – "Olen vihaisempi kuin koskaan aiemmin"
-
Lataa lisää