Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lähes yhdeksän vuotta kateissa ollut Jussi Peltola löytyi autoineen läheltä samaa siltaa, joka koitui Sammy Babitzinin kohtaloksi vuonna 1973

MTV
Julkaistu 17.07.2021 14:44
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

Auramies

Vuonna 2012 kadonnut Jussi Peltola löytyi vesistöstä Äänekoskella läheltä samaa siltaa, jolla laulaja Sammy Babitzin kuoli vuonna 1973 tapahtuneessa auto-onnettomuudessa.

Vuodesta 2012 kateissa ollut Jussi Peltola löytyi perjantain ja lauantain välisenä yönä kuolleena autostaan vesistöstä Äänekoskella läheltä Suojoen siltaa. Vuonna 1973 kyseisellä sillalla tapahtui yksi Suomen tunnetuimmista auto-onnettomuuksista, jossa surmansa sai kolme ihmistä, heidän joukossaan aikansa suurimpiin viihdetähtiin lukeutunut laulaja Alexandr "Sammy" Babitzin.

Babitzinin oli määrä saapua lauantaina 28. huhtikuuta esiintymään Saarijärven Kukonhiekan lavalle. Konserttiyleisö sai kuitenkin kuulla suruviestin Äänekosken Hietamalla 13-tiellä sattuneesta liikenneonnettomuudesta, jossa oli kuollut useita ihmisiä.

Babitzinin ystävä ajoi Alfa Romeon 1750 GTV -merkkistä autoa, jonka Babitzin, 24, oli ostanut vain pari päivää aiemmin. Laulaja ei kuitenkaan saanut menopeliään ajaa, sillä hänellä ei ollut ajokorttia.

Suojoen sillan kansi oli jäinen ja liukas, ja rajua nopeutta (130–160 km/h) ajanut Alfa Romeo ei pysynyt kuljettajan hallinnassa. Heittelehtinyt auto törmäsi sillan jälkeen tien vasempaan reunaan, pyöri  ympäri ja päätyi tielle poikittain. Autossa olivat kuljettajan ja Babitzinin lisäksi kaksi naista, Babitzinin naisystävä sekä liftaajatyttö, joka oli ainoa turmasta elossa selvinnyt. Muut kuolivat vammoihinsa seuraavana päivänä Keski-Suomen keskussairaalassa.

Turmaa tutkinut lautakunta arvioi, että onnettomuuteen ratkaisevana syynä vaikutti sillan liukas vanerikansi. Lisäksi autolla oli liian suuri tilannenopeus eikä yksikään autossa olleista käyttänyt turvavyötä. Vuonna 1973 kyseisellä tieosuudella ei ollut vielä virallista nopeusrajoitusta.

Sammy Babitzin oli voittanut Syksyn sävelen vuonna 1972 kappaleella Daa-da daa-da, joka kertoi kohtalokkaasti vauhdikkaasta autoilusta.

Daa daa daa-da daa-da, kiitää alla autostrada, aina kiire, kiire jonnekin on, on, on...

Lue lisää Jussi Peltolan tapauksesta:

Veljekset katsoivat Kadonneet Suomi -sarjaa ja päättivät löytää vuodesta 2012 kateissa olleen Jussin – nyt he onnistuivat: "Heillä oli pienoissukellusveneet ja viistokaikuluotaimet"

Isä vahvistaa: 2012 kadonnut Jussi löytyi

Lue myös: Äänekoskella nostettiin vedestä auto, jonka sisällä oli ruumis – poliisin mukaan auto kuuluu vuonna 2012 kadonneelle henkilölle

18-vuotias Jussi Peltola nousi humalassa rattiin kesken mökkiviikonlopun – sekä mies että auto ovat olleet kateissa kahdeksan vuotta

Katso myös video: Näin Peltolan katoamisesta kerrottiin aiemmin:

1:3118-vuotias Jussi Peltola nousi humalassa rattiin kesken mökkiviikonlopun: sekä mies että auto ovat olleet kateissa kahdeksan vuotta – tältä miehen viimeiset havaitut liikkeet näyttii

Lisää aiheesta:

Rattijuoppo menetti autonsa hallinnan ja sinkoutui ilmojen halki – tyhjä lastenistuin sai apuun rynnänneet sivulliset paniikkiinIkaalisten yliajo järkyttää – tienpientareelle tuotu kynttilöitä ja kukkia: "Menehtynyt tyttö oli ystävällinen kaikille"He siirtyivät ajasta ikuisuuteen – nämä kuolemat järkyttivät sekä muuttivat maailmaa vuonna 2020Hurjia läheltä piti -tilanteita, järkyttävä hirvikolari ja Vilja Eerikan traaginen kohtalo – tässä ovat MTV Uutisten vuoden 2019 katsotuimmat videotPerttu Häkkisen kuolemaan johtaneen onnettomuuden syy selvisi – traagisesta poismenosta on kulunut pian vuosiNäyttelijä Paul Walkerin traagisen kuoleman taustalla muutakin kuin ylinopeus: "Sen voi vetää 150 lasissa vaikka Priuksella"
KadonneetKuolemantapauksetÄänekoskiPoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kadonneet
  • Eilen21:47
    Siikajoki

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • Eilen14:57
    Ilomantsi

    Tämä mies matkusti Ilomantsiin ja katosi viikkoja sitten – oletko nähnyt häntä?

  • Eilen12:43
    Poliisi

    Lauttasaaren kadonnut löytyi

  • ti10:48
    Poliisi

    Näin Konnevedellä suhtauduttiin nuorten katoamiseen – "Menee pienessä kunnassa ihon alle"

  • 26.10.17:08
    Poliisi

    Poliisi etsi kahta nuorta