Suomen suurimmassa sairaalassa HUS:ssa alkoi ylilääkärien joukkoirtisanoutuminen, kertoo Yle.
Useat HUS:n psykiatrian osastolla työskentelevät ylilääkärit irtisanoutuvat tehtävästään, Yle kertoo haltuunsa saaman HUS:n psykiatrian sisäisen tiedotteen perusteella. Ylilääkärien on määrä irtisanoutua lokakuun aikana.
Irtisanoutumisten taustalla on yksikön johtamisrakenteen muutos, joka astuu voimaan ensi vuoden alussa. Ylen mukaan muutos on herättänyt huolta henkilöstössä.
Irtisanoutumiseen johti Ylen mukaan etenkin HUS:n psykiatrian toimialajohtaja Jesper Ekelundin ja ylilääkärien kokous syyskuun alussa.
– Kokouksen päätteeksi useampi IKU-linjalla (Itä- ja Keski-Uudenmaan vastuualueet) työskentelevä ylilääkäri ilmoitti aikovansa päättää palvelussuhteensa Husissa. Tilanne aiheuttaa haasteita ja edellyttää johtamisrakenteiden sekä vastuiden uudelleenarviointia lokakuun alusta alkaen, Ylen haltuun saamassa tiedotteessa kirjoitetaan.
Ekelund kiistää Ylelle, että kokous olisi nimenomaan irtisanoutumisten takana. Hänen mukaan asiasta oli keskustelu jo ennen kokousta. Hänen mukaansa HUS jatkaa aktiivista rekrytointia kaikkiin virkoihin, myös näihin vapautuviin.
– Teemme erilaisia ratkaisuja, jotta palvelut saadaan varmistettua, mutta totta kai, jos keskeiset ylilääkärit eivät ole töissä jossain yksikössä, on sen toiminta uhattuna, Ekelund kertoo Ylelle.

