Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Xi testaa, kuinka Putinille käy" – Kiinan ja Venäjän presidentit tapaavat, miten vaikuttaa sotatilanne?

2:37Venäjän ja Kiinan presidentit paistoivat blinejä – vitsaileva Putin tarjosi Xille palanpainikkeeksi vodkaaKatso video vuodelta 2018: Venäjän ja Kiinan presidentit paistoivat blinejä – vitsaileva Putin tarjosi Xille palanpainikkeeksi vodkaa.
Julkaistu 13.09.2022 13:34
Toimittajan kuva
Lala Ylitalo

lala.ylitalo@mtv.fi

Kiinan presidentti Xi Jinping ja Venäjän presidentti Vladimir Putin tapaavat tällä viikolla Uzbekistanissa Shanghain yhteistyöjärjestön kokouksessa.

3:59Kiinan Xi tapaa Venäjän Putinin – näin Ukrainan vastahyökkäys vaikuttaa Kiinan ja Venäjän välilläKiinan Xi tapaa Venäjän Putinin – näin Ukrainan vastahyökkäys vaikuttaa Kiinan ja Venäjän välillä. Katso video.

Asiantuntijoiden mukaan maat pyrkivät nyt näyttämään pärjäävänsä ilman länttä.

– Ikään kuin ei olisi sotaa, maailmassa koetetaan mennä eteenpäin ja Venäjä ja Kiina ovat hyviä ystäviä, Hybridiosaamiskeskuksen tutkimusjohtaja Hanna Smith sanoi tiistain Uutisaamussa.

Ukrainan viime päivien menestys saattaa vaikuttaa myös Kiinan ja Venäjän välisiin suhteisiin. Kiina on asettunut Venäjän puolelle poliittisesti, muttei sotilaallisesti.

– Kiina tulee miettimään omia lähestymistapojaan. Venäjä ei ole ehkä samanlainen voima tämän sodan jäljiltä, oli lopputulos mikä tahansa. Siinä mielessä Kiina ei ole ehkä valmis lähtemään Venäjän kanssa strategiseen kumppanuuteen, Smith sanoo.

– Xi testaa, kuinka Putinille käy, MTV Uutisten kansainvälisen politiikan asiantuntija Risto E.J. Penttilä kommentoi.

Osoitus Yhdysvaltain-vastaisesta koalitiosta

Penttilä huomauttaa, että Uzbekistanissa on edustettuna 40 prosenttia maailman väestöstä ja 30 prosenttia maailman bruttokansantuotteesta. Shanghain yhteistyöjärjestöön kuuluu Intia, Kazakstan, Kiina, Kirgisia, Pakistan, Tadžikistan, Uzbekistan ja Venäjä.

02mtv uutiset_huomenta suomi_maaliskuu2023_16x9

Huomenta Suomi nähdään MTV3-kanavalla joka arkiaamu kello 6.25-9.30 välisenä aikana. 

Viikonloppuisin Huomenta Suomi nähdään kello 9-12. 

Ohjelma on katsottavissa myös  MTV Katsomossa ja MTV Uutiset Livessä. 

– Länsi luulee, että Venäjä ja Kiina ovat yksin, mutta he osoittavat nyt, että heillä on paljon tukea muualta. Se kuinka voimakasta tuki on, on kokonaan eri asia, Penttilä sanoo.

– Tämä on kuitenkin osoitus siitä, että Kiina ja Venäjä pystyvät saamaan Yhdysvaltain-vastaisen koalition aikaiseksi, hän jatkaa.

Putin sanoi viime viikolla, että Venäjän talousyhteistyö Tyynenmeren ja Aasian maiden kanssa tulee nousemaan entistä tärkeämmäksi länsimaiden talouspakotteiden vuoksi.  

Lisää aiheesta:

Analyysi: Kiina on valmiina ottamaan kopin, kun Venäjä kaatuu sen syliinPutin nöyrtyy ja Xi määrää – suomalaisdiplomaatti: "Venäjä on Kiinan taskussa"UPI:n Aaltola Kiinan presidentin Venäjän vierailusta: "Sota vetää suurvaltoja puoleensa kuin kärpäspaperi"Putin ja Xi vakuuttivat yhteistyön jatkuvan, mutta välit rakoilevat: "Mitä järkeä seisoa heikentyvän Venäjän rinnalla?"Putin ja Kiinan Xi tapaavat tänään – "Venäjä on menossa Kiinan taskuun"Kiinan ja Venäjän johtajat tapaavat ensi kertaa Ukrainan sodan alkamisen jälkeen
KiinaVenäjäUkrainan sotaXi JinpingVladimir PutinUutisaamuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kiina
  • 06:02
    Robotiikka

    Suomalainen Arska kilpailee kiinalaisia humanoidirobotteja vastaan

  • 05:00
    Ydinaseet

    Putin pelkää yhtä asiaa – tutkija: "Jos asia olisi päinvastoin, olisi käyttänyt jo"

  • Eilen13:11
    Ukrainan sota

    Putinille kipeitä uutisia: Kiina kääntyy

  • Eilen09:44
    Yhdysvallat

    USA julkaisi Trumpista ja Xistä kuvia, jotka Kiina pimittäisi

  • ma19:41
    Ulkomaat

    Kiina jatkaa viisumivapautta yli 40 maalle