WhatsAppin perustajiin lukeutuva Jan Koum on jättämässä yhtiönsä, kertoo Washington Post. Taustalla on vakavia erimielisyyksiä pikaviestipalvelun omistajan, Facebookin kanssa.
Sisäisten lähteiden mukaan Koumin lähtöpäätökseen vaikuttivat Facebookin aikeet heikentää WhatsAppin salausta ja mahdollisesti hyödyntää sovelluksen keräämie käyttäjätietoja esimerkiksi mainontatarkoituksiin. Koumin mukaan nyt on tullut hänen aikansa poistua kuvioista, ja niin ikään erota Facebookin johtokunnasta.
Koum on kertonut päätöksestään alaisilleen sekä Facebookin että WhatsAppin puolella ja ilmaantunut viime aikoina yhä harvemmin ja harvemmin kokoustamaan muun johtoportaan kanssa. Tarkkaa päivänmäärää miehen lähdölle ei kuitenkaan toistaiseksi tiedetä, kuten ei myöskään mahdollista korvaajaa.



