Irlantilainen poikabändi Westlife vierailee parhaillaan Suomessa NRJ Radio Awards -gaalan yhteydessä. Viihdeuutiset tapasi 90-luvun loppupuolelta asti kasassa olleen bändin, joka seitsemän vuoden yhdessäolon jälkeenkin nauttii laajaa suosiota. Yhtyeen viime vuonna julkaistu Face To Face -albumi meni ilmestyessään brittilistan kärkeen.
Täysin ilman kolhuja Westlife ei kuitenkaan ole selviytynyt. Bändi kutistui nelihenkiseksi pari vuotta sitten, kun Brian McFadden jätti yhtyeen ja ryhtyi sooloartistiksi.
Viihdeuutiset: Minkälaisia muistoja teillä on Suomesta?
Kian Egan, Westlife: Emme ole olleet täällä pitkään aikaan, viime kerta oli vuonna 2001. Muistan silloisen hotellin ja että sängyt täällä ovat hyvin pehmeitä. Kun tulimme Suomeen eilen, olimme innoissamme: "Täällä on ne luksussängyt!"
Viihdeuutiset: Mark, myönsit hiljattain olevasi homo. Oliko kaapista ulos tuleminen pelottavaa?
Mark Feehily, Westlife: Ei oikeastaan. Valehtelisin, jos väittäisin etten ollut hermostunut päivää ennen kuin asiasta tuli julkista. Mutta ei se ollut pelottavaa, koska olin sinut asian kanssa ja se ei vaivannut minua enää millään lailla.
Viihdeuutiset: Westlife ei menestyksestään huolimatta pysy yhdessä ikuisesti. Oletteko suunnitelleet jo jotain tulevaisuuden varalle?
: En tiedä vielä mitä haluan. Minulla on ristiriitaisia tunteita siitä, haluanko ylipäänsä jatkaa musiikkibisneksessä. Haluaisin kyllä lähteä reppu selässä matkailemaan ja nähdä maailmaa. Nyt näemme vain hotelleja – haluaisin nähdä paljon muutakin.
