Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Weckströmin lasit Riihimäellä

Weckström: Lasimies/Suomen lasimuseo
Weckström: Lasimies/Suomen lasimuseoCopyright MTV Oy 2003/Suomen Lasimuseo
Julkaistu 21.05.2003 14:35(Päivitetty 21.05.2003 14:54)

Riihimäen lasimuseo muistuttaa kesänäyttelyllään, että korutaiteilijana ja kuvanveistäjänä tunnettu Björn Weckström on toiminut myös lasimuotoilijana. Entisessä hytissä on esillä hänen uniikkiesineitään ja sarjatuotantoaan.

Björn Wecktröm pitää itse lasikautensa merkittävimpänä saavutuksena Lasimiehiä, joissa värikäs lasi yhdistyi paksuun kirkkaaseen lasiin. Näitä 120-130 senttiä korkeita töitä ei ole usein nähty. -En ole halunnut myydä niitä, vaan istun kotona lasikansan keskellä.

-Lasikansa oli vähän kuin protesti liian kurinalaista ja minimalistista designia kohtaan. Sarja edelsi kansainvälistä protestiliikettä, joka nimettiin postmodernismiksi.

Lasilla oma tahto

Björn Weckström muistaa pienellä haikeudella lasivuosiaan, jotka alkoivat Nuutajärven kutsusta vuonna 1976 ja loppuivat 1980-luvun alussa siihen, ettei päästy sopimuksen taidelasin tuotannosta.

Weckström: Uniikit valk.filigraani/Suomen lasimuseo
Weckström: Uniikit valk.filigraani/Suomen lasimuseoCopyright MTV Oy 2003/Suomen Lasimuseo

-Sarjavalmistukseen sain aika vähän malleja, ja niistä tuli minulle liian pieni osuus. Sain paremman hinnan isoista pronssiveistoksista, joille oli kysyntää kansainvälisillä markkinoilla.

Wecktröm oppi sen, että lasilla on oma tahto, eikä sitä voi pakottaa mihin muotoon tahansa kuin metallia.

-Päätökset oli tehtävä nopeasti ennen lasin jäähtymistä. Itse en pysty puhaltamaan, vaan tein tiivistä yhteistyötä erinomaisen lahjakkaan Jaakko Niemen kanssa. Oli outoa kuulua tiimiin, kun tavallisesti olin työssäni yksinäinen susi.

Weckström hyödynsi lasiveistoksissaan uudella tavalla lasitekniikoita, muun muassa filigraanilasia ja paperipainotekniikkaa. Riihimäen-näyttelyssä on mukana myös Homo ludens -veistos, joka yhdistää metallin ja lasin. Riihimäelle on tuotu lisäksi pieni otos korutuotannosta, jota esitellään parhaillaan Helsingissä.

Lasimuseon näyttely Uomo di Vetro on avoinna syyskuun puoliväliin.

(MTV3-STT)

Lisää aiheesta:

Rikki menneestä laukusta tulikin vain pieni korvaus – tätä kaikki eivät vakuutuksestaan tiedä: "Saattaa yllättää"Piparit airfryerissa – superhelppo ohje!Joulusiivous mielessä? Älä tee näitä virheitä saunaa pestessä"Ensimmäinen latauskerta on kriittinen" – tarkkana jouluostoksilla, halpatuotteissa piilee turvallisuusriski!Kuinka kauan joulukinkku säilyy? Martat: Tämä on ehdoton takarajaTyönantajan joululahjassa voi piillä kurja veroyllätys – näin vältät sudenkuopat
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 19:02
    Vakuutukset

    Rikki menneestä laukusta tulikin vain pieni korvaus – tätä kaikki eivät vakuutuksestaan tiedä: "Saattaa yllättää"

  • 17:44
    Jouluruoka

    Piparit airfryerissa – superhelppo ohje!

  • 14:45
    Sauna

    Joulusiivous mielessä? Älä tee näitä virheitä saunaa pestessä

  • 12:27
    Elektroniikka

    "Ensimmäinen latauskerta on kriittinen" – tarkkana jouluostoksilla, halpatuotteissa piilee turvallisuusriski!

  • 09:04
    Joulukinkku

    Kuinka kauan joulukinkku säilyy? Martat: Tämä on ehdoton takaraja