Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

VR myöhästelystä: Syynä rataverkon kunto

7:13VR suunnittelee isoa lippu-uudistusta
Julkaistu 14.09.2016 09:17

MTV UUTISET

VR:n myöhästelyjen pääsyy löytyy rataverkon kunnosta, sanoo matkustajaliikenteen johtaja Maisa Romanainen VR:ltä.

Romainen sanoi yksittäisten myöhästelyjen vaikuttavan monen junan myöhästelyyn. Samalla hän muistutti VR:n olevan Euroopan kuudenneksi paras täsmällisyydessä.

– Kaikki junat eivät tule viiden minuutin tarkkuudella, vaikka useimmat tulevatkin, ja sitä pitää parantaa, Maisa Romainen sanoi MTV:n Huomenta Suomen haastattelussa.

– Syitä myöhästymisiin löytyy rataverkon kunnosta. Siinä on paljon korjausvelkaa olemassa. Liittyy turvalaitteisiin, kaikkiin sähköillä toimiviin laitteisiin, vaihteistoon,

– Toinen ongelma on rakenteissa. Rataverkko on yksiraiteinen, ja kohtaamisia on paljon. Kun yksi juna myöhästyy vähän, kaatuu se muiden niskaan.

Romainen kertoi myös VR:n ja yhteistyökumppaneiden suunnittelemasta matkaketjusta, jossa matkustaja pääsisi yhdellä matkalipulla ovelta ovelle.

– Matkaketjussa halutaan yhdistää joukkoliikenteen palveluja ja tehdä siitä entistä houkuttelevampi. Junan kaukoliikenteessä kulkee 12 miljoonaa matkustajaa vuodessa, joten tässä olisi ainutlaatuinen mahdollisuus rakentaa maan kattava verkosto linja-autoliikenteen, vuokra-autojen, taksien  ja vaikkapa vuokrafillareiden kanssa. Raiteet vievät harvoin kotiovelle asti.

Romanaisen mukaan yhteisestä matkaketjulipusta neuvotellaan eri tahojen kanssa.

– Kaikilla on yhteinen intressi saada joukkoliikennettä paremmaksi. Toimijoita on laajasti mukana keskustelemassa.

Lisää aiheesta:

Talvi on Suomessa katastrofaalista aikaa junille, mutta miksi? Tässä neljä pääsyytä kaaokseen!Kasvusta tuli ongelma VR:lle: Junamatkailu niin suosittua, että raiteilla ruuhkaa ja liki kaikki kalusto käytössä – liikenne tökkii myös ikuisten ratatöiden ja nopeusrajoitusten takiaSamat junaliput, yli 20 euron hintaero – VR:n lipunmyynti mahdollistaa säästökikkailun: "Meillä on pieniä teknisiä haasteita"HSL poisti junista lipunmyynnin – lähes puolet asemista yhä ilman lipunmyyntiautomaattiaVR lähes valmis kilpailun avaamiselle – kilpailijoiden tulemisella tuskin vaikutuksia joukkoliikenteen hinnastoonYle: Onnibusin toimitusjohtaja iloitsee VR:n lippualesta: ”Hieno päivä”
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:51
    Luonto ja eläimet

    Suomesta löydetty odottamattomia uusia lajeja

  • 19:50
    Patria

    Patria haluaa panssariautostaan Nato-standardin: "Ainutlaatuinen mahdollisuus"

  • 19:14
    Linnan juhlat

    Erityisopettaja Tiina kutsuttiin Linnan juhliin – näin paljon valmistautumista juhlat vierailta vaativat

  • 18:36
    Väkivalta

    Wilmassa varoittava viesti vanhemmille: "Niin epäillyt kuin uhritkin alaikäisiä"

  • 18:12
    Ukrainan sota

    Päätoimittajan kommentti: Stubbin haastattelu MTV:llä levisi Euroopan mediassa kuin humaus – ja sille on selvä syy