Volvon omistama Polestar on tehnyt ensimmäisen törmäystestinsä Polestar 1:lle. Tämä on ensimmäinen kerta kun Volvo arvioi hiilikuidulla vahvistetun polymeerirungon kestävyyttä oikeaa törmäystä vastaavassa tilanteessa.
Katso pääkuvan videolta Polestar 1:n esittely.
– Innostuimme tästä testistä. Ensimmäinen törmäystesti Polestar 1 -mallilla oli tuntemattoman tutkimista, sanoo Polestarin pääjohtaja Thomas Ingenlath.
– Kyseessä oli kehitystyön kannalta keskeinen hetki. Halusimme tietoa siitä toimivatko ideat ja laskelmat, jotka on tehty auton suunnittelussa – ja ne toimivat.
Poiketen teräsrungosta, jossa törmäysvoimia sitovat vyöhykkeet hajottavat taipumisen kautta törmäysenergiaa pois matkustajista, hiilikuitu hajottaa energiaa pirstoutumalla.



