Huomenta Suomen Pöllöraadin jäsenillä on erimielisiä näkemyksiä siitä, mitä seurauksia Wille Rydmanille (ps.) pitäisi tulla käytöksestään. Raati on yksimielinen Rydmanin jatkamisesta ministerinä.
Vasemmistoliitto, SDP ja vihreät jättävät tiistaina välikysymyksen, joka koskee elinkeinoministeri Wille Rydmanin (ps.) toimintaa.
Pöllöraadin vieraat, Kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestö Kulta ry:n pääsihteeri Rosa Meriläinen ja tietokirjailija Katleena Kortesuo, pohtivat välikysymyksen vaikutuksia.
– Eihän tässä käy mitenkään! Normaalin rajat vain siirtyvät ja siirtyvät. Äitinä, feministinä ja ihmisenä sanon, että älkää hyvät aikuiset miehet vokotelko alaikäisiä tyttöjä, Meriläinen toteaa.
Kortesuo ennustaa samaa ja pitää Meriläisen ohjetta selkeänä ja paikkansapitävänä.
– Olen samaan aikaan sitä mieltä, että mitään ei ehkä kuulukaan käydä, koska Rydman ei ole tehnyt rikosta.
Hänestä Rydman saa tässä tapauksessa pitää tehtävänsä.
– Tietenkin hän on perseillyt, mutta jokainen meistä on jollain tavalla perseillyt.
"Hän ei ole joutumassa katujen kautta kuiluun"
Meriläinen huomauttaa, että ministerin tehtävä ei ole mikä tahansa työ.
