Vinkit kesämökille: Sisusta saaristolaistyylillä
Luonnonläheiset sisustusideat poimitaan saariston luonnosta, merituulen raikkaista väreistä.
Puiden välistä pilkottaa tuttu pihapiiri. Kimaltelevat aallot lainehtivat rantaan. Paikoillaan ovat kivet, kannot ja mustikkamättäät; oma kesäparatiisi.
Kutsuva sisäänkäynti ja kukkaloisto houkuttelevat kodikkaaseen tunnelmaan. Kesäasunnon sijainti ja ilmansuunnat vaikuttavat saaristohenkiseen sisustukseen. Mökkipihalla nautitaan valosta ja varjosta vuorokauden kaikkina aikoina. Välillä tarvitaan suojaa paahteelta ja välillä lämmikettä varjopaikkoihin.
Mökillä löytyy aina pientä puuhailtavaa. Kesäpaikan ei kuitenkaan tarvitse olla loputon työleiri. Esimerkiksi ekohenkiseen sisustukseen sopivat hyvin kierrätys, alkuperäisen säilyttäminen ja luonnonmukaisuus.
Saariston sylissä sisustajalle avautuu mahdollisuuksien maailma, jossa on lupa innostua ja kokeilla, erehtyä ja onnistua.
Kekseliäs tilankäyttö
Mökki on usein koko perheen ja myös sukulaisten yhteinen kesänviettopaikka. Pieni panostus sisustukseen lisää viihtyisyyttä ja tuo omaa rauhaa oleskeluun. Kesäpaikkaan kerääntyvät yleensä ne huonekalut, joita ei muuten enää tarvita. Kokonaisuudesta voi silti tehdä yhtenäisen ja toimivan.
Eteisen naulakot ja vaatekaapit voivat saada mökkiliikenteen solmuun. Säävaihtelut näkyvät vaate- ja kenkäkasoina kulkuväylällä. Tavarakaaosta hillitsevät kunnon säilytysratkaisut.
Puhtaat ja merelliset värit
Monet saaristolaismökit siirtyvät sukupolvelta toiselle, ja sisustuksessa näkyvät aikojen kerrostumat. Perinteinen saaristolaistyyli on yksinkertainen ja selkeä. Materiaaleina käytetään pellavaa, puuvillaa ja luonnonmateriaaleja.
Lämpötilan vaihtelut voivat olla mökillä suuriakin, kun kesän kuumuus vaihtuu syksyn viileyteen. Tarvitaan laadukkaita tekstiilejä, jotka kestävät erilaisissa kosteusolosuhteissa. Saaristolaistyylissä perusväreiksi sopivat erityisesti valkoinen, beige ja hiekanruskea. Valkoisen vastapareina toimivat hyvin raikkaan punainen ja sininen.
Kattauksessa suositaan vesipestäviä kankaita. Myös kestävyys on ulkoilmaelämässä kunniassaan. Oiva materiaalivaihtoehto on esimerkiksi purjekangas, jota uusiokäytetään sisustustuotteiden valmistamiseen.
Lisämaustetta merellisyyteen tuovat esineinä ja kuva-aiheina köydet, solmut, kiviasetelmat, majakat ja kompassit.
Unohtumattomia herkkuhetkiä
Mökkinautintoihin kuuluu ulkona syöminen. Monessa kesäkeittiössä on samanlaiset mukavuudet kuin kodissakin. Oma viehätyksensä on kuitenkin siinäkin, että askareet saa tehdä paikan ehdoilla, kiireettömästi ja yksinkertaisesti.
Arjen keskelle juhlatunnelmaa tuovat merellisen teeman mukaiset astiat ja kulhot.
Illan tullen sytytetään grillitulet, istutaan mukavasti ja tarinoidaan kalaretkistä; annetaan kiireen kadota hetkeksi.
Mökkisää voi yllättää
Mökillä viihdytään paljon ulkona, joten sään seuraaminen on tärkeä rituaali. Parhaimmillaan sisustus tukee elämistä luonnonhelmassa. Helteellä etsitään ulkoa lempeän kesätuulen viilentämiä nukkumapaikkoja, ja rankkasateen yllättäessä on kätevää, kun pehmusteet saa helposti nostettua suojaan.
Merihenkinen tunnelma saa olla asukkaansa näköinen – yksinkertainen mökki luodolla tai salonkikelpoinen huvila meriromantiikalla maustettuna.
Teksti: Marianne Nygård / Mediafocus
Kuvat: Asko, Finlayson, Isku, Sagaform, Svanefors
Lue nämäkin mökkivinkit:
Uusimmat
-
07:39
MTV seuraa: Karmeat olot! "Puolet autoista ei pääse läpi" – Rovanperä johtaa Kenian MM-rallia ylivoimaisesti
-
07:16
Pysytkö tässä asennossa 10 sekuntia? Epäonnistuminen ei lupaa hyvää
-
06:54
Noin kaksituhatta pyrki Marokosta Espanjaan – yli 20 kuollut
-
06:47
F1-maailmanmestari tylyttää Valtteri Bottasta armotta
-
06:44
Ei kattoa tai seiniä – maksaisitko yli 300 euroa yöstä tässä nollan tähden hotellissa?
-
06:32
MTV seuraa juhannuksen viettoa: Paluuliikennepäivänä kesän lämpöennätys vaarassa – tukalan helteen varoituksia myös Etelä-Suomeen
-
06:31
Luontokuvaaja todisti, kun nainen usutti koiransa valkoposkihanhen poikasten kimppuun Suomenlinnassa – hanhien suojelijalle vastaavat tilanteet ovat tuttuja: "On syljetty naamalle"
-
06:22
Red Bull -pomolta todella hapan sivallus Toto Wolffille – syyttää "teatterista" kameroiden edessä
-
05:42
Helle paahtaa tänään yhä kuumempana – erittäin tukalan helteen varoitukset laajenevat Etelä-Suomeen
-
05:28
Zelenskyi: Ukraina valtaa takaisin kaikki tilapäisesti vallatut kaupungit – MTV seuraa sotaa
-
05:06
Terasseja nousee kuin sieniä sateella: Suomalaiset tietävät useimmiten, mihin vaaditaan rakennuslupa – mutta vahinkojakin sattuu
-
04:59
WHO: Apinarokko ei tällä hetkellä ole kansainvälinen kansanterveysuhka: "Moni asia on vielä epäselvä ja aineistossa on aukkoja"
-
04:51
Oslon joukkoampumisesta epäillyn asianajaja olettaa asiakkaansa joutuvan mielentilatutkimukseen
-
23:39
Neljä hukkunut toistaiseksi juhannuksena – vapaaehtoiset löysivät Kalajoella hukkuneen
-
22:58
Lotossa ei täysosumaa, potti nousee 14 miljoonaan
-
22:02
Elon Musk kiistää kannustaneensa ketään sijoittamaan kryptovaluuttoihin
-
22:01
Huuliltalukija paljastaa – näin herttuatar Catherine komensi 4-vuotiasta prinssi Louisia kesken kuuluisan kuninkaallisen raivopuuskan
-
21:42
Ecuadorissa osoitettu mieltä lähes kaksi viikkoa hintojen nousun takia – ainakin kuusi kuollut
-
21:41
Jari-Matti Latvala hehkutti uskomatonta tilannetta – ”Tällaista ei voi edes kuvitella”
-
21:11
Kalle Rovanperä taisteli Keniassa loistolauantain - "Olo ei ole mikään paras mahdollinen"
-
Lataa lisää