Lauantain viisufinaalissa nähtiin myös aikaisempien vuosien ruotsalaisia voittajia.
Vuoden 2016 euroviisut huipentuivat viime lauantaina finaalilähetykseen Tukholman Globenissa. Euroviisujen voittajaksi selviytyi Ukrainan edustaja Jamala kappaleellaan 1944.
Finalistien lisäksi lavalla nähtiin muitakin upeita esityksiä. Eräässä numerossa lavalle nousivat vuoden 2012 viisuvoittaja Loreen ja vuoden 1991 voittaja Carola Häggkvist.
Loreen ja Carola kertoivat numerossaan juontaja Måns Zelmerlöwille omia viisusuosikkejaan kautta aikojen, minkä jälkeen he lauloivat pätkän suosikeistaan.
Carola kuitenkin joutui hieman yllätetyksi tilanteessa. Hän kertoi yleisölle, että hänen suosikkiviisunsa Israelin vuoden 1979 kilpailukappale Hallelujah.
Hän ehti laulaa kappaletta kuitenkin vain sekuntien ajan, kun Måns yhtäkkiä veti mikrofonin hänen kädestään, ja siirtyi kyselemään Loreenin mieluisinta viisukappaletta.

