Miten ratkaistaan yritysten osaamispula ja ristiriita työvoimapulan sekä työttömien ison määrän välillä? Onko sote-uudistus tehty aivan väärin, ja miten ilmastonmuutos on nykyisten talouden haasteiden keskellä ratkaistava? Näistä aiheista väiteltiin torstaina Porin SuomiAreenan Taitekohtia-ohjelmassa.
Vihreiden varapuheenjohtaja Iiris Suomela nosti omassa taitekohdassaan esiin ilmastokriisin, johon Ukrainan sota on tuonut surullista lisäsävyä. Suomelan mukaan Suomen energiansaanti ei voi nojata diktaattorivaltioiden varaan, ja hän nosti Venäjän lisäksi esimerkiksi myös muun muassa öljyvaltio Saudi-Arabian.
– Suomen on jatkettava panostusta uusiutuvaan energiaan ja energiaremontteihin. Maaseudun vähävaraisten on saatava energiarahaa, jotta he pärjäävät kulujen kanssa, Suomela sanoi.
Suomela nosti esimerkiksi myös Saksan joukkoliikennekokeilun, jossa yhdeksän euron kuukausimaksu joukkoliikenteeseen on nostanut sen suosiota selvästi.
Liike Nytin puheenjohtajan Harry "Hjallis" Harkimon mukaan tavallisella kansalaisella ei tällä hetkellä riitä rahkeet miettimään ilmastonmuutosta.
– He miettivät, onko varaa ajaa töihin, onko varaa maksaa viisikertaistuvia sähkölaskuja, ruoan hinta nousee 20 prosenttia. Meillä ei ole käytössämme riittävästi energiaa ja uusia energiamuotoja pitää keksiä nyt.
Sekä Suomela että keskustan kansanedustaja Hilkka Kemppi myönsivät, että energiakriisi pitää suomalaisten talouden lähiaikoina tiukilla. Suomalaisia pitäisikin Suomelan mukaan tukea paremmin vaihtamaan vähemmän kuluttavaan autoon tai lämmitysjärjestelmään, kuten maalämpöön.
