Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:25Millä ratkaisu Ukrainan kriisiin olisi saavutettavissa? Markku Kangaspuro luettelee vaihtoehtojaAleksanteri-instituutin johtaja Markku Kangaspuro kertoo yllä, mitä eri vaihtoehtoja Ukrainan kriisin ratkaisemiseksi olisi.
Julkaistu 12.02.2022 18:37
Toimittajan kuva

Annika Nuotto

annika.nuotto@mtv.fi

Jännitteet Venäjän ja lännen välillä jatkavat kiristymistään Ukrainan kriisin syventyessä. Miten tilanne ratkaistaan, jotta sotaan ei päädyttäisi?

Viestit Venäjän ja Ukrainan välisen tilanteen tulenarkuudesta vaihtelevat riippuen siitä, kuka tai ketkä puhuvat. 

Suomen ulkoministeriö julkaisi perjantaina myöhään kehotuksen suomalaisille poistua välittömästi Ukrainasta kiristyneen turvallisuustilanteen takia. Saman kehotuksen kansalaisilleen ovat antaneet myös Britannia, Norja ja Yhdysvallat.

Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken sanoi perjantaina, että Venäjän hyökkäys Ukrainaan on mahdollinen minä hetkenä hyvänsä. Venäjä puolestaan on kieltänyt aikeet sotilaallisesta hyökkäyksestä.

Aleksanteri-insituutin johtaja Markku Kangaspuron mukaan viestit ovat hyvin ristiriitaisia. 

– Se riippuu siitä, ketä haluamme kuunnella. Sotajoukot ovat rajoilla liikkeellä, ja ne ovat käännettävissä oikeisiin sotatoimiin harjoittelun sijaan. Tiedämme sen, että Venäjällä on kyky siihen (hyökkäykseen), jos se päätös tehdään. 

Tavallisille kansalaisille Venäjän toiminta välittyy hämmentävänä. 

Viestit sodan läheisyydestä vaihtelevat: Miten Venäjää tulisi tulkita ja miten tilanteeseen on syytä varautua? "Erittäin vakavaa ja vaarallisen näköistä pullistelua – toistaiseksi"

– Toistaiseksi tämä on ollut erittäin vakavaa ja vaarallisen näköistä pullistelua Venäjän puolelta, ja se pitää ihmiset varpaillaan.

Miksi eri maat ovat päättäneet kehottaa kansalaisiaan poistumaan Ukrainasta? Katso Kangaspuron vastaus alta. 

1:38Miksi eri maat ovat päättäneet kehottaa kansalaisiaan poistumaan Ukrainasta, Markku Kangaspuro?

"Nykyiset joukot eivät riittäisi"

Vaikka Venäjä tekisi päätöksen Ukrainaan tunkeutumisesta, Kangaspuro ei näe sillä olevan Venäjälle suurta etua.

– Iso kysymys edelleen on se, mitä siitä Venäjä siitä oikeastaan hyötyisi ja saisi. Hirvittävän vaikea on nähdä, että Venäjä saisi siitä sellaista etua, jota se on ollut hakemassa ja artikuloimassa, eli että se lisäisi turvallisuutta.

Lisäksi Kangaspuron mukaan nykyiset joukot Ukrainan rajoilla eivät riittäisi täysimääräiseen maahantunkeutumiseen. 

– Se vaatisi ihan toisenlaisen operaation, jotta Ukraina voitaisiin pitää hallussa. Nykyiset joukot riittävät rajattuun sotilaalliseen iskuun. 

Mitä Venäjä haluaa lännelle osoittaa sotajoukkojen liikuttelulla lähellä Ukrainan rajaa? Kangaspuro arvioi alla olevalla videolla. 

2:09Mitä Venäjä haluaa lännelle osoittaa sotajoukkojen liikuttelulla lähellä Ukrainan rajaa? Markku Kangaspuro arvioi

Ratkaisu on suurvaltajohtajien käsissä

Tavallisten kansalaisten ei auta kuin seurata tilanteen kehittymistä, Kangaspuro toteaa. 

– Ratkaisu ja tilanteen aukaisu on suurvaltajohtajien käsissä. Ei kansalaisilla ole käytössään tietoa, joka kertoisi ihan oikeaa tilannetta, kun eri tahoilta tulevat tiedot ovat keskenään ristiriidassa. 

Katso Markku Kangaspuron haastattelu kokonaisuudessaan alta.  

17:43Miten lännen ja Venäjän välit kiristyivät sodan partaalle?

Lisää aiheesta:

Aleksanteri-instituutin johtaja: Lukashenka on "ratkaisevalla tavalla Venäjän armoilla"Ex-suurlähettiläs: Venäjä hyötyy enemmän pelosta kuin sodasta – tämä on tilanne Ukrainan kriisissäVenäjän propagandapyssy osoittaa Ukrainaan – Kremlin informaatiosodalla on selvä tavoite, toteaa sotilasprofessori MTV UutisilleUlkoministeri Haavisto, syttyykö Ukrainan kriisistä sota? "Järki voi tässä vielä voittaa – sotilaat varmasti varustautuvat yhteenottoon"Mitä Yhdysvaltojen ja Venäjän neuvotteluista jäi käteen tällä kertaa? "Molemmat totesivat ymmärtävänsä ainakin hieman paremmin toistensa näkökantoja"Putin pelaa poliittista uhkapeliä Ukrainan rajalla – Kuinka todennäköinen Venäjän uusi hyökkäys olisi?
Ukrainan sotaVenäjäMTV Uutiset LiveUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 10:33
    Venäjä

    Putinin Trump-muistio vuodettiin – tutkija: "Uhkapeliä"

  • 09:19
    Venäjä

    Reuters: Venäjä hyökännyt Ukrainaan kohutuilla 9M729-risteilyohjuksilla

  • 07:46
    Venäjä

    Putin ehdottaa "minitulitaukoa" – Venäjälläkin ihmetellään

  • 07:33
    Venäjä

    FT: Tästä syystä Trump perui Putin-tapaamisen

  • Eilen19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle