Lieksalaisesta Mikko Maniasta kohistiin muutama vuosi sitten. Ketään ei leimattu hulluksi, jos ehdotti siitä tulevaa ravikuningasta. Viime vuosi oli kuitenkin synkkä, sillä orilta katkesi muun muassa puikkoluu.
Yksitoistavuotias Mikko Mania on voittanut 46 startistaan hämmästyttävät 25. Huippuori on sen omistaja-valmentajalle Matti Heikuralle enemmän kuin pelkkä hevonen. Se on ystävä, joka on antanut kokemuksia ja tunteita, joita ei voi rahalla mitata.
– Antaa niin paljon, kun olet itse opettanut orin ja tehnyt kaikki hommat metsäajoineen sen kanssa. Jos ottaa työpäivän jälkeen päähän, lähdet vain ajamaan hevosella, ja kaikki häviää saman tien. Ei voi ajatella, että saisi koskaan enää tällaista hevosta, Heikura, 47, sanoo hartaasti.
– Se on omalaatuinen mutta kiltti. Kun talutat hevosta, se on täysi pelle, kuin varsaa taluttaisi. Sitten, kun laitat sille suuvehkeet ja valjaat selkään, se muuttuu ihan täysin. Ori tietää, että nyt ollaan töissä eikä pelleillä.
Kilpailupuolelta hyviä muistoja on voittomäärästäkin pääteltynä paljon, mutta yhden Heikura nostaa muiden yläpuolelle.
– Kuopion Kuninkuusraveissa voittaminen kolme vuotta sitten. Hevonen oli siinä startissa ihan sata, ja olihan siinä yleisömäärässä voittaminen mahtavaa. Ei voi myöskään unohtaa kahden vuoden takaista kuuden putkea, sen ei tarvinnut antaa parastaan yhdessäkään kilpailussa.
Epäonnea
Viime vuosi sujui siihen asti erinomaisesti, kunnes piti palata talven treenitauolta kilpailemaan. Erityisesti Etelä-Suomessa kiersi siihen aikaan virustauti, joka aiheutti muun muassa haavaumia ja rakkulaista ihottumaa hevosten vuohisiin. Tauti rantautui muun muassa Mikko Manian harmiksi myös muualle Suomeen. Ori sai sen Mikkelin kilpailureissulla.

