Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video: Tässä on kohuttu suudelma – Filippiinien presidentti moiskautti ihailijalleen suukon televisiossa

1:03Filippiinien presidentti Duterte aiheutti kohun suudeltuaan naista lavalla
Julkaistu 04.06.2018 19:41

MTV UUTISET–CNN–REUTERS

Presidentti antoi suudelman naiselle yleisön edessä Etelä-Korean vierailullaan ja kertoi sen olleen huumoria.

Filippiinien presidentti Rodrigo Duterten tekoa on moitittu naisia halventavaksi. Presidentti suuteli lavalle noussutta naista huulille yleisön edessä televisioidussa tilaisuudessa.

Etelä-Koreassa työskennellyt filippiiniläisnainen oli kutsuttu lavalle, ja hän oli presidentin pyynnöstä suostunut nopeaan suudelmaan. Naimisissa oleva nainen on kertonut, ettei suudelma merkinnyt mitään erityistä.

Presidentti Duterte itse sanoi suudelman olleen silkkaa huvia, ja ettei sitä tulisi ottaa vakavasti.

Aktivistit tuominneet suudelman

Muun muassa filippiiniläiset naisten oikeuksia ajavat liikkeet ovat tuominneet suudelman olleen kuvottavaa, naisvihamielisen presidentin teatteria. Vastaavat tahot ovat aiemminkin vastustaneet Duterten laukomia seksistisiä, raiskauksellakin vitsailleita kommentteja.

Toisaalta monet filippiiniläiset ovat taas pitäneet tekoa harmittomana hassutteluna.

Presidentti oli vierailulla Etelä-Korean Soulissa. Filippiinien hallitus eikä presidentinkanslia ole kommentoinut julkisesti tapausta.

Lisää aiheesta:

Macron kommentoi kohuttua kasvotönäisyä: “Riitelin, tai pikemminkin vitsailin”Käsittämätön tilanne tallentui videolle: Vaimo tönäisi presidentti Macronia kasvoihinFilippiinien presidentti hätkäyttää taas sovinistisella lausunnollaan: "Jos on kauniita naisia, on myös raiskauksia"Tshekkipresidentti kohautti taas: Heilutteli toimittajille "omistettua" leikkipyssyä tiedotustilaisuudessaJärjestöpomon puheet nostattivat myrskyn – kutsui Michelle Obamaa “apinaksi korkkareissa””Vauvan joukkoraiskaus on miellyttävää ajanvietettä” – tuomari hyllylle kohuviestien takia
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 22:34
    Espanja

    Espanja peruu lähes 700 miljoonan euron asekaupan Israelin kanssa

  • 22:04
    Terveys ja hyvinvointi

    Miehen näkö pelastettiin siirtämällä hammas silmään

  • 21:59
    Puola

    Puolan pääministeri Tusk: Drooni neutralisoitu hallintorakennusten yllä

  • 19:23
    Charlie Kirk

    Katutappeluita, tappouhkauksia ja sodanjulistuksia – näin Kirkin murha näkyy Yhdysvaltain politiikassa

  • 18:27
    Hakkerointi

    Hakkerit veivät miljoonien Guccin ja Balenciagan asiakkaiden tiedot