Vuosaaren Urheilutalossa on kahdeksan uima-allasta ja niissä 1713 kuutiota vettä. Mutta miten uimavesi pysyy puhtaana, kun kävijöitä on toistatuhatta päivässä? Laitosmies Markku Nenonen vie meidän uima-altaiden alle.
– Täällä alhaalla on kuin vesilaitos. Olemme yhtä syvällä kuin viiden metrin hyppyallas. Olemme siellä altaan pohjalla, Nenonen kertoo.
Markku Nenonen on yksi kolmesta, jotka pitävät huolta uima-altaiden veden puhdistuksesta. Työvuoro on alkanut kello 6 aamulla.
– Aamuvuoro alkaa vesinäytteellä. Otamme altaista vesinäytteet ja kirjaamme ne ylös. Kaikki kemikaalit tarkastetaan ja kierrämme teknisiä tiloja, ettei löydy mitään hälyttävää.

Eteen avautuu maailma, jota uimahallissa käydessä ei edes ajattele olevan. Kookkaita suodattimia ja putkia sinne ja tänne.
Jotta uimavesi olisi puhdasta, altaista poistuu vettä koko ajan ja puhdistettua vettä tulee tilalle. Vesi poistuu loiskekouruista altaan reunoilta ja puhdistettu vesi virtaa takaisin altaan pohjaritilöistä.






