Peppi Kuulan elämä jatkuu Salatuissa elämissä, vaikka hän on muuttanut pois Pihlajakadulta. Tämän illan jaksossa vaimoaan ja lastaan kaipaava Sergei ja Sebastian näkevät kaukaa, kuinka Peppi hoivaa rattaissa makaavaa tytärtään.
Sara Parikka vetäytyi Salattujen elämien näyttelijäkaartista äitiyslomalle viime talvena. Samalla hänen näyttelemänsä Peppi muutti tyttärensä Taigan kanssa pohjoisen rauhaan väsyttyään Sergein (Tero Tiittanen) rikollisiin puuhiin.
Tämän illan jaksossa Sergein potema eroahdistus kävi niin pahaksi, että Sebastianista (Jarkko Nyman) oli parasta, että pariskunta selvittäisi asiat lopullisesti – kasvokkain. Sergei ja Sebastian matkustivat Lappiin ja näkevät Pepin etäältä.
Parikasta on mukavaa, että Pepin elämä jatkuu sarjassa, vaikka hän ei näyttelijänä ole tällä hetkellä mukana sarjassa.
– Tuntuu kivalta, että tarina pysyy yllä ja Pepin juonikuvio kulkee Sergein mukana, vaikka olen itse poissa, Parikka kertoo.
Näyttelijä myöntää jännittäneensä etukäteen hahmonsa kohtaloa ja sitä, miten hahmo poistuu sarjasta. Esimerkiksi hahmon kuolema olisi ollut kova pala.
– Tätä on tehnyt niin pitkään, että olisin kyllä surrut sitä, jos hahmo olisi lähtenyt lopullisesti.
Se, kuinka lopullinen Pepin muutto on, ei ole vielä varmaa. Parikka ei tiedä vielä itsekään, miten käy, mutta asia on pyörinyt mielessä.
– Paluu Pihlajakadulle ei ole mahdoton, Parikka vihjaa.