Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video: Kuopiossa järjestettiin harvinainen tapahtuma – Iivo Niskasen hiihtokoulussa ei mitattu sykettä

1:56Kuopiossa harjoiteltiin hiihtoa olympiavoittajan johdolla
Julkaistu 20.03.2018 23:10(Päivitetty 20.03.2018 23:52)

MTV UUTISET

Olympiavoittaja Iivo Niskasen hiihtokoulu Kuopion Puijolla houkutteli paikalle sekä aloittelijoita että kokeneita latutaiteilijoita. Niskanen viihtyi koululaistensa kanssa pari tuntia rapsakassa viimassa ja pakkasessa.

Satu Linnaranta oli suksinut tämän talven lumilla jo 900 kilometriä. Siitä huolimatta hän tuli Iivon hiihtokouluun tyytymättömänä itseensä.

– Mulla meinaa jäädä lantio liian taakse työntäessä tasatyöntöä ja wassua. Se on minun suurin tekniikkavirheeni, Linnaranta paljasti MTV uutisille lähtöviivalla.

Kun tämä tuli saman tien yleiseen tietoon, ryhtyi Iivo seuraamaan hiihtäjää sillä silmällä. Linnaranta ehti pyörähtää vain pari rinkiä Puijon stadionilla kun olympiavoittajan silmä antoi jo rauhoittavan lausunnon.

– Ite asiassa hänellä on paras säärikulma näistä kaikista. Lantio on yllättävän edessä, Iivo Niskanen analysoi.

Satu LinnarantaSatu Linnaranta oli huolissaan lantion asennosta.

“Matkikaa perässä”

Monien yllätykseksi Niskanen otti Puijolla huostaansa vapaan hiihtäjät, ja antoi pertsan pökkijät suosiolla suksihuoltajansa Mika Venäläisen vastuulle.

– On tullut itsekin opiskeltua viime aikoina enemmän tätä vapaa, mestari perusteli.

Suurin osa koululaisista oli kypsässä keski-iässä. Nuorin oli 11-vuotias. Useimpia Iivo ehti neuvoa lähes kädestä pitäen, ja oppi tuntui myös uppoavan. Ryhmää oli vaikea saada pois hämärtyvältä ladulta.

– Tässä joutuu itsekin asioita oikein miettimään kun toisia neuvoo. Ehkä se matkimalla oppiminen on tässä kuitenkin tehokkainta.

Niskanen näytti vapaan hiihtotavan keskeiset niksit stadionilla ja vei sitten ryhmänsä median kameroilta piiloon Puijon siimekseen. Siellä oli kuulemma opeteltu sitä kuuluisaasuksen liu-utusta erityisesti ylämäkeen. Hapoilla sieltä osa palasikin.

Vintagesta viis

Niskanen on tuttu näky Puijon laduilla ilman hiihtokouluakin. Mestari kun asuu Kuopiossa. Ladulla moni antaa nöyrästi tilaa, kun huomaa kauhistuneena olympiavoittajan lähestyvän jostakin suunnasta. Iivo ei kunnioitusta kaipaa.

– Ei kannata väistellä ja hyppiä ladun sivuun. Minä ehdin paremmin, Iivo neuvoi.

Niskasen hiihtokoulu

Sirpa Karppi oli huolissaan kun oma suksipari näytti hiihtokoulun joukossa kovin retrolta.

– Mulla on 1990-vuosimallia nämä, että kuulemma joutas tuonne roskakorriin. Tämmöstä vintagemallia, Karppi nauroi makeasti.

Iivo lohdutti, että välineitä ei kannata häpeillä.

– Se on vaan ilo, että on hiihtäjiä tuolla laduilla. Ei pidä miettiä miltä näyttää.

Vain yksi vaihde

Jokaisella hiihtokoululaisella oli omat vahvuudet ja parissa tunnissa useimmilta saatiin hiottua pahimmat virheet.

– Minulla on parannettavaa tasapainossa, enkä pääse tuohon suksen päälle kunnolla, Jaakko Koponen listasi.

– Ehkä se tavallisen kuntohiihtäjän perusongelma on se, että mennään koko ajan vain yhdellä vaihteella. Sitten se hiihto maistuu, kun oppii hyödyntämään eri maastonkohtia ja muuttamaan tekniikkaa niiden mukaan, Niskanen opasti.

Nähtiin ryhmässä myös uusinta uutta, kun Kaisa Kajan juoksi suksillaan ylikulkusillalle ilmiselvästi norjalaisella kläbolla.

– Velipoika on entinen kilpahiihtäjä, hän opetti, Kajan tunnusti ylpeänä.

Lisää aiheesta:

Näin sujuu Keijo Leppäseltä hiihto Jari Isometsän valmennuksessa – "Jutut ovat hyvät, sillä pääsee pitkälle"Kuvaan olympiavoittajan kanssa – Suomipop-tähti loksautti leuat avauskisassaan: "Miten sinä noin pystyit vetämään?"Tällaista hiihtokisaa ei ole toista – alamäkihiihdon uusi kuningas toivoi Iivo Niskasta ensi vuonna samalle viivalleTuntematon kiteeläinen pesi MM-mitalisti Joni Mäen SM-hiihdoissa – säväytti myös 15 kilometrillä: "Sata lasissa urheillaan"Olympiavoittaja ja MM-mitalisti opettivat Jokereiden pelaajia hiihtämään – Yksi asia yllätti Jari Isometsän: "Ei ollut hirveän hyvä"Maantien luisteluvideosta tuttu vieremäläisisäntä näki heti, mihin Iivo Niskasen kulta ratkesi: "Saattaa kultajuhlissa kunnan väkiluku tuplaantua"
Kotimaa
Olympiavoittajan neuvoja kuunneltiin tarkasti.

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:39
    Politiikka

    Suora lähetys kello 16: Oppositio hiillostaa hallitusta kyselytunnilla – Palestiina, sosiaaliturva ja talousennusteet olleet esillä

  • 15:25
    Orpon hallitus

    Ministeri lupaili huntukiellosta selvitystä jo viikkoja sitten – Purra: "Ihan näinä hetkinä tulossa"

  • 13:56
    Kiina

    Kiinalaisdiplomaatit uhosivat Taiwanista Upin seminaarissa – videotallenteelta välihuutelut yllättäen puuttuivat

  • 13:27
    Koirat

    Yle: Poliisikoira hyökkäsi 7-vuotiaan kimppuun Paimiossa

  • 12:34
    Poliisi

    Petoksia Pohjanmaalla – esitutkinta valmis