Viihdemaailman konkari kertoo olevansa onnellinen, mutta haaveilee vielä yhden elokuvarooliin tekemisestä.
Jukka Virtanen, 81, vieraili perjantaiaamuna Huomenta Suomen Studio55:ssä. Pitkän linjan näyttelijä ja kirjailija kertoi uteliaisuuden olleen suurin motivaattori hänen urallaan.
– Olen vanha ja olen aina tehnyt kun on johonkin pyydetty, siksi töitä on kertynyt niin paljon, Virtanen tiivistää monipuolisen uransa.
Virtasen edellinen roolityö oli Tie pohjoiseen -elokuvassa vuonna 2012. Hänellä elää kuitenkin haave vielä yhden elokuvan tekemisestä.
– On pyydetty tekemään jotakin elokuvan tapaista, katsotaan riittääkö aika ja voimat. Mutta olisi kiva näytellä vielä elokuvassa.
– Toivottavasti se toteutuu, sillä tykkään näytellä, vaikken siinä hyvä olekaan, vaatimaton mies nauroi MTV.fin haastattelussa televisioesiintymisensä jälkeen.
