Jenni Vartiainen tunnetaan upeista gaala-asuistaan, mutta hänkään ei aina onnistu vaatevalinnoissaan.
Tänä vuonna Helsingin Rautatientorilla järjestettävässä RadioGaalassa palkittiin keskiviikkoiltana vuoden mieleenpainuvimmat saavutukset radio- ja musiikkialalta.
Punaiselle matolle ennen gaaalaillan alkua saapui myös laulaja Jenni Vartiainen. Vartiainen oli valinnut tällä kertaa ylleen suomalaisen suunnittelijan Mirkka Metsolan tumman luomuksen.
Vartiainen kertoi MTV.fin videohaastattelussa päätyneensä iltapukuun viimetipassa. Hän oli panostanut vappukeikkansa naamiaisasuun, ja jättänyt RadioGaalan mekon valinnan vähemmälle huomiolle.

Vartiainen paljastaa videolla myös sen, että aina hänkään ei onnistu gaala- ja keikka-asuvalinnoissaan.
– Olin muutama vuosi sitten Provinssin päälavalla ensimmäistä kertaa esiintymässä ja pyysin Katri Niskaselta että teetkö mulle jopa törkeän näköisen neonkeltaisen pitsihaalarin, Vartiainen kertoo.
– Sen jälkeen moni nainen ehkä tykkäsi, mutta moni mies ehkä oksensi vähän suuhunsa, että kyllä mä välillä epäonnistun.
Jenni Vartiaiselle myönnettiin viime viikolla tuplaplatinalevy Terra-albumistaan. Levyä on myyty yli 50 000 kappaletta. Vartiainen kertoi työstävänsä jo materiaalia uutta albumia varten.
– Rundi loppuu syyskuussa ja nyt olen jo pehmeästi laskeutunut studioon, teen uusia lauluja.
