Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Video: Ei vain 12 laudaturin ylioppilas vaan myös SM-mitalisti ja pianotaituri! – "Tie ollut paikoitellen tosi kivinen"

3:1912 laudaturin ylioppilas on monilahjakkuus
Julkaistu 23.05.2016 17:25
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

Suomessa rikottiin tänään taas yksi ennätys, kun ylioppilastutkintolautakunnasta ilmoitettiin, että mikkeliläinen Vikke Elfving on kirjoittanut 12 laudaturia. 

Lukion kolmantena keväänä äidinkieli, pitkä matematiikka, fysiikka, kemia, lyhyt saksa ja lyhyt venäjä. Neljännen syksyllä psykologia ja terveystieto, pitkä ruotsi sekä pitkä englanti. Ja viimeisenä kevänä biologia ja maantieto. Tuloksena pelkkiä laudatureja ja onnellinen mies. 

Aloitetaan urheilukysymyksellä. Miltä nyt tuntuu?

– Kyllä se tuntuu erittäin hyvältä. Helpottunut olo. Ensin tuntui yllättävän tyhjältä. Ajattelin, että olisin pompannut kaksi metriä, pää katosta läpi, mutta otinkin sen niin, että nyt se on varma ja nyt alkaa tulemaan se riemufiilis.

Lähditkö tietoisesti hakemaan Suomen ennätystä?

– Kyllä se oli mielessä. Olisin joka tapauksessa kirjoittanut kymmenkunta ainetta. Sitten ajattelin, että kokeillaan.

1:50Vikke Elfving: 12 laudaturia oli työvoitto

Kivinen tie

Millainen tie tämä on ollut?

– Paikoitellen tosi kivinen tie. Voimia sen on kysynyt, mutta aina on askel kantanut. Olen väsynyt, mutta onnellinen. Tuntee saavuttaneensa jotakin.

Miten sitä rääkkiä jaksoi?

– Pitää olla aidosti kiinnostunut niistä oppiaineista. Silloin se ei tunnu niin pakkopullalta. Ulkoapäin motivaatiota ei pysty hakemaan. 

Elfving kertoo, että myös syvissä vesissä tuli käytyä.

– Kamelin selkä notkistui eniten silloin viime keväänä, kun minulla oli kuusi ainetta kirjoitettavana. Jossain vaiheessa tuntui, että lukemista on liikaa. Taistelin ja ajattelin tätä päivää. Tuntuu paremmalta, kun välillä on ollut oikeasti raskasta. 

Lukua muutama tunti maksimissaan

Mikään lukuhullu tämä nuori mies ei ole. Itse asiassa hän vierastaa pitkiä lukupäiviä.

– Opin melko helposti, mutta se ei tarkoita, ettei minun pitäisi lukea. Mutta pitää lukea niin, että asian sisäistää, että oikeasti ymmärtää. Vierastan sellaista, että luettaisiin kellon ympäri. Muutama tunti päivässä maksimissaan ja sitten tekee jotain muuta ja ajattelee asioita. Silloin asiat jäävät paremmin päähän.

Pikamatkoja ja pianonsoittoa

Mies on poikkeuksellisen lahjakas. Laudatur-maratonin lisäksi mies juoksee 400 metriä reilusti alle 52 sekunnin. Hyllystä löytyy myös pikamatkan SM-mitali. Hän toivoo niitä lisää. Haastattelun jälkeen pyysin Elfvingiä soittamaan pianoa ja siinäkin hän on taiturimainen. Silti hän jaksaa olla vaatimaton.

– Kyllä tämä on työvoitto mieluummin kuin että luontaisten kykyjen ansiosta olisin tässä. 

pianoKilpamatkojen lisäksi tuore ylioppilas harrastaa jazz-pohjaista pianonsoittoa.

Täydet lukkarit ja viikonloppuisin loput

Kursseja miehelle tuli "melkein kahden lukiolaisen edestä".

– Se tarkoittaa täysiä lukkareita ja viikonloppuisin pitää kiriä loput. Herää vaikka lauantaina kuudelta tekemään läksyjä, niin sitten voi tehdä illalla jotain kivaakin.

Elfving myöntää olevansa perfektionisti. 

– Se myös piiskaa eteenpäin.

Matematiikka, fysiikka ja kemia ovat sankarin ominta aluetta. 

– Ne ovat myös haastavia aineita, eivätkä tylsistytä.

Armeija kutsuu

Elfving lähteekin lukemaan teknillistä fysiikkaa ja matematiikkaa Aalto-yliopistoon. 

– Viiden vuoden päästä pitäisi olla diplomi-insinöörin pätevyys ja siitä sitten mahdollisesti väitöskirjaa tekemään. Näen yliopistouran mahdollisena. 

Sitä ennen on kuitenkin edessä armeijan harmaat.

– Armeijavuosi välissä varmasti palauttaa lukuinnon. 

Annetaan vielä lopuksi ajatuksen lentää. Mistä unelmoit?

– Unelmoin siitä, että voisin käyttää kykyjäni ja hankittua osaamista jotenkin ihmisten auttamiseen. Haluaisin tehdä maailmasta vähän paremman paikan. 

Kotimaa
Toimittajan kuva
Joonas Lepistö
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Iikka, 16, laittoi turbovaihteen päälle – suoritti vuodessa loppuun peruskoulun ja lukionMaineikkaasta "eliittilukiosta" valmistuva Sofia toivoo, että arvosanoista ei stressattaisi niin paljon: "Elämä ei lopu siihen"Joka kevät kuulemme 11 laudaturin ylioppilaista, mutta entä he, jotka tekivät aivan tavallisen tuloksen? – "Voin sanoa, että olen itsestäni ylpeä"10 laudaturia ja eximia: Kevään huippuarvosanat kirjoittanut Matias, 18, ei pidä tuntikausien pänttäämistä järkevänä – "Opiskeluun ei pidä tuhlata koko nuoruutta"Suomen hallitseva laudaturmestari Vikke Elfving, 23, opiskelee yliopistossa aidosta mielenkiinnosta ja on jättänyt suorittamisen taakseen: "Olen kunnianhimoinen, mutta suorituksia en enää arvota"Leijonahyökkääjän kiekkoilijaveli voitti lannistavat kommentit ja terveysongelmat – kolmen vuoden luku-urakka avasi lääkärin uran

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:32
    Sää

    Pakkasta koko maassa! Säävaroitus uudenvuodenpäivälle

  • Eilen22:24
    Kuolonkolarit

    Yksi kuoli peräänajossa Porissa

  • Eilen20:15
    Oulu

    Oulun juhlavuosi Euroopan kulttuuripääkaupunkina alkamassa: "Nyt se on tässä"

  • Eilen18:19
    Kokoomus

    Kokoomusnuoret: Lounas- ja virike-edut pois

  • Eilen17:10
    Turkki

    Turkissa yli 350 ihmistä otettu kiinni Isisin vastaisissa operaatioissa