Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video: Älytön villitys leviää – näin teet ilmaisen kotiteatterin pahvilaatikosta

2:49Näin rakennat itsellesi kotiteatterin pahvilaatikosta
Julkaistu 13.06.2015 10:00
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Japanissa on innokkaiden leffafriikkien keskuudessa levinnyt villitys minikokoisten kotiteatterien rakentamisesta.

Minileffateatterin toteutus on uskomattoman yksinkertainen, ja sen rakentaminen pitäisi onnistua jokaiselta ”tee se itse” -henkiseltä yksilöltä: Tekemiseen tarvitaan nimittäin vain pahvilaatikko sekä tablettikone tai älypuhelin.

Plussaa

-Edullinen ja helppo toteuttaa

-Luo elokuvien katseluun teatterimaisuutta

-Eliminoi ulkopuoliset häiriötekijät yllättävän tehokkaasti

Miinusta

-Todella koomisen näköinen toteutus

- Pään pitäminen pahvilaatikossa saattaa alkaa ennenpitkää ahdistaa

Pahvilaatikon pohjaan leikataan sopivan kokoinen reikä tabletin (tai kännykän) näyttöä varten. Laatikon sivuun leikataan puolestaan aukko, josta katsoja voi pujauttaa päänsä laatikon sisään.

Lopputuloksena käyttäjä makaa lattialla pää laatikossa. Naurettavan näköisen toteutuksen plussapuolena on elokuvateatterimainen kokemus, joka eliminoi tehokkaasti ympäristön valon häiriötekijät.

Teknologiasivusto Mashable toteaa, että idea muistuttaa Japanissa suuren suosion saavuttaneita kapselihotelleja.

Älytöntä vai älyttömän hauskaa?

Kotiteattteri pahvilaatikossaKaikkea ei tarvitse ottaa aina niin vakavissaan - ei kotiteatterin rakentamistakaan :)

Ajatuksena pään tunkeminen pahvilaatikkoon elokuvien katsomiseksi kuulostaa älyttömältä, mutta MTV Uutiset päätti kokeilla, josko ideassa olisi kuitenkin järkeä.

Katso oheinen video pahvilaatikkoteatterin rakentamisesta ja sen jälkeen vain omaa teatteria kyhäämään. Vain mielikuvitus on rajana minikotiteatterin luomisessa.

Lähetä tämän jälkeen kuva omasta pahvilaatikkoteatteristasi osoitteeseen kuvat@mtv.fi.

Vinkkejä laatikkokotiteatterin tekoon

-Älä käytä liian matalaa laatikkoa: Näyttö jää tällöin liian lähelle silmiä

-Tee laatikkoon tuuletus-/ilmareikiä: Pahvilaatikossa tulee nopeasti tukala olo, mikäli ilma ei pääse kiertämään

-Käytä riittävän tukevaa laatikkoa, ettei lopputulos jää huteraksi

-Äänentoisto on kätevintä toteuttaa kuulokkeilla. Laatikon koosta riippuen voit myös asentaa stereokaiuttimet. 5,1 -äänijärjestelmän asentamisessa onkin jo kova haaste.

-Varaudu siihen, että tuttavasi nauravat kotiteatteriviritelmällesi, sillä näytät melko koomiselta maatessasi lattialla pää laatikossa.

Lisää aiheesta:

Brittiyritys väittää kehittäneensä tosielämän "näkymättömyysviitan" – näin se toimii!Tiina heräsi mielessään lasien huurtumista estävä maskikikka – videosta vahingossa somehitti: "Sisälläni elää pieni keksijä"Täydellinen kesän festariasuste? Tämä laukku kätkee näppärästi sisäänsä jopa viisi litraa viiniäThe Frame on mustia televisioita vihaavien naisten päiväuniKrapula-aamujen pelastaja! Uusi innovaatio on jokaisen juhlijan unelma Top 5: Tässä ovat joulun erikoisimmat digilahjavinkit
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 14:07
    Maanpuolustus

    Suomi valmistelee muiden Pohjoismaiden kanssa yhteisiä droonihankintoja

  • 11:38
    Tekoäly

    Tekoäly ei osannut kertoa, kuka on paavi – tutkimus: AI-avustajat vääristävät uutisia

  • 09:09
    Sosiaalinen media

    Kylmäävä totuus Tiktokista – asiantuntijat ihmettelevät, miksi yksi asia on yhteiskunnalle ja perheille niin vaikeaa

  • Eilen18:50
    Tekoäly

    Brittitelevisiossa megayllätys: "Minua ei ole olemassa"

  • Eilen06:34
    Internet

    Pätkiikö netti? Syy saattaa piillä keittiössä