Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Verot alas vai ylös? Näin Marin, Purra ja Orpo vastasivat

15:13Kenen verotusta kiristetään, kenen helpotetaan?Kenen verotusta kiristetään, kenen helpotetaan?
Julkaistu 29.03.2023 21:30
Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Sdp:n Sanna Marin puuttuisi "porsaanreikiin", Purra puuttuisi ilmastokuluihiin ja Orpo lupaa alentaa ansiotuloverotusta.

Tästä pääset seuraamaan MTV:n Pääministeritenttiä hetki hetkeltä.

Puheenjohtajilta kysyttiin verotuksesta.

SDP:n puheenjohtaja Sanna Marin sanoo, etteivät sosiaalidemokraatit kannata tuloverokiristyksiä tai pienien ja keskisuurien yritysten veronkiristyksiä.

– Haluamme puuttua niihin porsaanreikiin, joita meillä on verotuksessa.

Porsaanreiksi Marin nimeää muun muassa aggressiivisen verosuunnittelun ja yritystuet, jotka tukevat fossiilisten polttoaineiden käyttöä.

Marin toteaa, että potti voisi olla jopa satoja miljoonia tai miljardeja euroa säästöä. 

– Emme halua kohdistaa näitä tavallisiin ihmisiin.

Lue myös: Leikataanko, mistä ja miten paljon? Talouskysymys ajoi Marinin, Orpon ja Purran heti eripuraan

Orpo: Täyttä myrkkyä

Kokoomuksen puheenjohtaja Marinin ehdottamat kiristyspotit vaikuttavat ”täydeltä myrkyltä”.

Petteri Orposta

– Jos tällaiset sosiaalidemokraattien verot tulisi, ne olisivat kaikki pois työllisyydestä ja kasvusta sekä investoinnista.

Purra osallistuu verokeskusteluun toteamalla, että suursäätiöiden pääomien verottaminen on ollut perussuomalaisten ohjelmissa ollut vuosikausia.

– Tälläkin kaudella te olisitte voineet sitä edistää. Se olisi sopinut meille oikein hyvin, Purra kommentoi Marinille.

Purra kritisoi sosiaalidemokraattien politiikkaa siitä, ettei se tue yrityksiä ja siten talouskasvua.

No, entä kuinka tavallista kansaa tuetaan inflaation keskellä?

Kysymykseen vastaa ensin perussuomalaisten Riikka Purra, jonka taskusta löytyy läjä tuttuja keinoja, kuten liian kunnianhimoisesta ilmastopolitiikasta peruuttaminen.

Purra puolustaa, että ilmastotoimien höllentäminen halventaisi esimerkiksi ruoan hintaa, koska polttoaine ja sitä myötä ruoan kuljetuskustannukset olisivat halvempia.

Marin lupaa äänestäjille energian hintakaton.

– Tulevan hallituksen pitää jatkaa edellisen hallituksen työtä, ensi talveksi varautua ja valmistella energian hinnan katto niin että kun mahdollisesti energian hinta jälleen nousee, kansalaisia voidaan tukea.

5:05Tiivis kierros: Mitä lupaatte kalliin arjen kanssa kärvisteleville kansalaisille?Tiivis kierros: Mitä lupaatte kalliin arjen kanssa kärvisteleville kansalaisille?

Petteri Orpo lähtisi liikkeelle tavallisen kansalaisen kukkaron huojennuksella.

– Me haluamme keventää ansiotuloverotusta, jotta tavallinen ahkera suomalainen palkan tai eläkkeensaaja saisi enemmän käteen. Toinen konkreettinen juttu on energian hinta. Kokoomus lupaa tehdä sellaisen investointiohjelman, että Suomessa on edullista ja halpaa sähköä.

Ja investoinneista löytyi yhteinen linja demareiden ja kokoomuksen välille.

Loppui ennen kuin ehti alkaakaan

Mutta siihen yhteiset aatteet loppuivatkin.

– Mitä tulee hintoihin ja elämisen kalleuteen: Kokoomuksen tuloveroalennus rahoitetaan käytännössä sosiaaliturvan leikkauksilla. Tästä korkeasta inflaatiosta ja elinkustannusten noususta kärsivät pahimmin kaikkein pienituloisimmat ja heiltä kokoomus haluaa leikata. Jopa 200 euroa kuukaudessa, Marin sivalsi.

– Ei, Orpo heittää väliin.

– Kaikkein köyhimmiltä otetaan satoja euroja pois, Marin jatkaa ja sanoo, etteivät pienituloiset hyödy veroalennuksesta mitenkään.

– Sä olet ymmärtänyt väärin, Orpo jatkaa.

Orpo saa puolustautua ja vannottaa, että veroale kohdistuu lukumäärällisesti eniten keskituloisiin.

Tiivis kierros: Mitä lupaatte kalliin arjen kanssa kärvisteleville kansalaisille?

Lue myös: Marin, Orpo ja Purra löysivät yllättäen yhteisen verokiristyskohteen: “Historiallinen hetki!”

Lisää aiheesta:

Päätoimittajan kommentti: Maaginen kehysriihi 2025 tullaan muistamaan – mutta mitä tekee Sdp?Pöllöraati kehysriihen tuloksista: "Pyörösaha-Petteri ja raivaussaha-Riikka pistivät heilumaan"Verotuksesta apua inflaatioon? Asiantuntijat: Näihin kahteen ei pidä koskeaRiikka Purra ja Iiris Suomela ottivat rajusti yhteen bensan hinnasta: "Monella on rahat loppu" Kommentti: Ahkerat työssäkävijät maksaisivat pienituloisten bensaverot – hallituksen ilmastotoimista uhkaa leimahtaa ilmiriitaMTV:n tentissä Li Andersson: Vanhustenhuollon kriisi on ratkaistava äkkiä, puolueen 2 miljardin vaaliohjelmaan rahat verouudistuksista – "Verotukijärjestelmä on antelias ja kohdistuu vain tietyille"
PääministeritenttiEduskuntavaalitEduskuntaVerotSanna MarinRiikka PurraPetteri OrpoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pääministeritentti
  • 31.03.202313:17
    Sanna Marin

    Kysyimme somessa, kuka suoriutui MTV Uutisten pääministeritentistä parhaiten – Jodel, Instagram ja Twitter: Arvaatko, missä oma suosikkisi oli suosituin?

  • 29.03.202323:04
    Eduskuntavaalit

    Purra haastoi Orpon Suomen ilmastotavoitteista: "Sinulla on varaa maksaa sähköstä"

  • 29.03.202322:56
    Eduskuntavaalit

    Näin Marin, Orpo ja Purra pärjäsivät MTV:n tentissä – Pöllöraadilta selkeä näkemys voittajasta

  • 29.03.202322:22
    Eduskuntavaalit

    Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta – Marin pyysi anteeksi pitkän väännön jälkeen

  • 29.03.202321:32
    Eduskuntavaalit

    Marinilla ja Orpolla tiukka yhteenotto: "Minäpä kerron, mitä kokoomuksen leikkauslinja tarkoittaa"