Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venezuelassa jälleen laaja sähkökatko – kansalaisten ahdinko pahenee

7:37Mielenosoituksia, kuolemaa ja kaaosta: Venezuelan kriisi vaikuttaa myös naapurimaihinKatso video: Mielenosoituksia, kuolemaa ja kaaosta: Venezuelan kriisi vaikuttaa myös naapurimaihin.
Julkaistu 30.03.2019 06:56

MTV UUTISET–STT–AFP

Venezuelassa useissa kaupungeissa on kärsitty taas sähkökatkoista. Katkot alkoivat perjantaina, ja sähköjä on ollut poikki ainakin pääkaupunki Caracasissa sekä Maracaibossa, Valenciassa, Maracayssa ja San Cristobalissa.

Kyseessä on jo kolmas kerta sitten maaliskuun 7. päivän, kun Venezuelassa on laajoja sähkökatkoja. Laajat katkot ovat syventäneet entisestään venezuelalaisten ahdinkoa.

Liki neljännes Venezuelan väestöstä, seitsemän miljoonaa ihmistä, tarvitsee YK:n mukaan hätäapua välittömästi.

Talouskriisissä painivassa maassa sähkökatkot ovat olleet arkipäivää, mutta tässä kuussa katkot ovat kuitenkin olleet omassa mittaluokassaan. Asiantuntijoiden mukaan katkokset johtuvat todennäköisesti sähköverkon laiminlyönnistä, huonosta hallinnosta sekä korruptiosta.

Maduro on estänyt hätäavun tuomisen maahan toistuvasti

Punaisen Ristin ja Punaisen Puolikuun johtaja Francesco Rocca kertoi aiemmin, että Venezuelaan toimitetaan hätäapua seuraavien kahden viikon aikana. Järjestö uskoo alkuvaiheessa pystyvänsä toimittamaan apua noin 650 000 ihmiselle.

Venezuelan presidentti Nicolas Maduro on toistuvasti estänyt aikeet viedä hätäapua ruoka- ja lääkepulan kourissa kärvistelevään maahan Kolumbiasta ja Brasiliasta. Maduron mukaan hätäapu on vain keppihevonen, jolla edistetään Yhdysvaltain suunnittelemaa vallankaappausta.

– Asia on todella politisoitunut. Jos apu täyttää sääntömme ja määräyksemme, olemme totta kai valmiita sen jakamaan, Rocca sanoi.

Venäjä myönsi lähettäneensä sotilaita

CNN kertoi aiemmin, että Venäjä on myöntänyt lähettäneensä sotilaita Venezuelaan.

Venäjän ulkoministeriön edustaja Maria Zaharova ilmoitti Moskovassa pidetyssä tiedotustilaisuudessa eilen, että Venäjän armeijan henkilöstöä on parhaillaan Venezuelassa maiden solmiman sotilaallisen yhteistyösopimuksen mukaisesti.

Hänen mukaansa sotilaat pysyvät Venezuelassa niin kauan kun maan hallitus heitä tarvitsee.

Venäjä on asettautunut tukemaan Maduroa. Yli 50 maata kuitenkin tukee parlamentin puhemiestä, oppositiojohtaja Juan Guaidoa, joka on julistautunut Venezuelan väliaikaiseksi presidentiksi.  

Lisää aiheesta:

Maduro: Venezuela on päässyt Punaisen Ristin kanssa sopuun humanitaarisen avun tuomisesta maahanSähköt jälleen poikki Venezuelassa – ankarasta sähkönsäästökuurista huolimattaSähkökatkojen piinaamassa Venezuelassa lyhennetään työpäivää ja pidetään koulut kiinniYK: Lähes neljäsosa Venezuelan väestöstä tarvitsee kipeästi humanitaarista apuaVenezuelassa 15 ihmistä on kuollut, sillä sähkökatko esti heitä saamasta dialyysihoitoa – Maduro syyttää YhdysvaltojaVenezuelan oppositio aikoo avata uuden hätäapukeskuksen – Guaido: 300 000 vaarassa kuolla, jos lahjoitukset eivät pääse perille
VenezuelaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venezuela
  • 08:30
    Donald Trump

    Yhdysvallat julkaisi videon iskusta "huumeterroristien" alukseen – Venezuela aikoo puolustautua

  • 3.9.15:51
    Yhdysvallat

    Videolle tallentunut Yhdysvaltojen ilmaisku Karibialla tappoi 11 ihmistä

  • 3.9.07:26
    Donald Trump

    Trump: Yhdysvallat iski huumeita kuljettaneeseen alukseen – 11 kuoli

  • 8.8.17:22
    Trumpin Yhdysvallat

    NYT: Trump ohjaa armeijan ulkomaalaisten huumekartellien perään – "Aggressiivisin askel"

  • 27.6.21:28
    Sää

    Rankkasateet hajottivat moottoritien sillan Venezuelassa – korjauksiin menee kaksi kuukautta