Laajojen sähkökatkojen piinaamassa Venezuelassa lyhennetään työpäivän kestoa, jotta sähköä riittäisi paremmin. Maan viestintäministerin mukaan työpäivät päättyvät jatkossa kahdelta iltapäivällä.
Presidentti Nicolas Maduro kertoi lisäksi, että Venezuelassa säännöstellään sähköä seuraavien 30 päivän ajan.
Venezuelan hallitus ilmoitti myös, että koulut pidetään maassa toistaiseksi suljettuina.
Sähkökatkoihin on Venezuelassa totuttu, mutta maaliskuussa katkot ovat olleet aivan uudessa mittaluokassa. Katkosten arvioidaan johtuvan sähköverkon laiminlyönnistä, korruptiosta ja huonosta hallinnosta. Poliittisestakin kriisistä kärsivä Venezuela on syöksynyt viime aikoina entistä syvemmälle taloudelliseen ja humanitaariseen ahdinkoon.
Muutaman viime vuoden aikana noin 25 000 sähkösektorilla työskennellyttä ihmistä on jättänyt maan, josta on yhteensä lähtenyt ulkomaille miljoonia ihmisiä.
Venezuelan sähköinsinööriliiton mukaan maan sähköverkolla olisi kapasiteettia 34 000 megawatin verran, mutta tällä hetkellä sieltä irtoaa vain 5 500–6 000 megawattia.
Caracasissa osoitettiin mieltä
Sähkökatkokset tarkoittavat sitä, että vesijohtoverkosto toimii hyvin rajoitetusti. Katuvalojen puuttuminen tekee liikenteestä pimeän aikaan vaarallista, bensaa ei useinkaan saa tankattua autoihin, ja puhelin- ja internetverkot toimivat vain ajoittain.
