Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venezuelan presidentti: Ei kansanäänestystä ennen ensi vuotta

Julkaistu 12.06.2016 05:15

MTV UUTISET – STT – AFP

Venezuelassa ei järjestetä kansanäänestystä presidentin ja hallituksen asemasta ennen ensi vuotta, sanoo maan presidentti Nicolas Maduro.

Kansanäänestystä on vaatinut Venezuelan oppositio, jolla on kansanedustajien enemmistö parlamentissa. Hallitus on hidastanut kansanäänestystä vaativan kansalaisaloitteen etenemistä monin tavoin.

Maduron mukaan oppositio on esittänyt vaatimuksensa kansanäänestyksestä liian myöhään, jotta sitä voitaisiin asianmukaisesti käsitellä.

– Jos he haluavat hakea kansanäänestystä tänä vuonna, olisi vaatimus pitänyt jättää tammikuun 11. päivään mennessä, jotta aikaa kaikkiin lain vaatimiin toimiin olisi ollut, Maduro sanoi puoluetilaisuudessa.

Oppositio jätti vaatimuksensa toukokuun 2. päivä. Se haluaisi pitää kansanäänestyksen loka-marraskuussa.

Maduro syyttää oppositiota vilpistä

Maduro sanoi lauantaina, että hallitus aikoo vaatia Venezuelan korkeimmalta oikeudelta kansanäänestysvaatimuksen mitätöimistä.

Kansanäänestystä varten kerätyt allekirjoitukset on Maduron mukaan saatu kasaan käyttämällä vilppiä. Hän väittää, että allekirjoittaneiden joukossa on 11 000 kuollutta ihmistä ja 2000 vankia. 

Opposition kansanäänestyksen puolesta keräämistä yli 1,3 miljoonasta allekirjoituksesta mitätöitiin kansallisessa vaalikomiteassa perjantaina 600 000. BBC:n mukaan oppositiojohto kuvailee mitätöimistä provokaatioksi.

Loputkin allekirjoitukset pitää vaalikomitean mukaan varmentaa sormenjälkiskannauksin, ennen kuin ne voidaan vahvistaa.

Jotta kansanäänestyksellä saataisiin aikaan uudet vaalit, tulisi se järjestää viimeistään ennen tammikuun kymmenettä päivää. Muutoin valta siirtyisi vain presidentiltä tälle uskolliselle varapresidentille siinä tapauksessa, että kansa äänestäisi presidenttiä vastaan.

Venezuela kamppailee vaikeassa talouskriisissä, mikä on lisännyt kansan turhautumista nykyhallintoon. Maassa on pulaa ruuasta, lääkkeistä ja sähköstä. Kaduilla on ryöstelty ja järjestetty mielenosoituksia, joista osa on äitynyt väkivaltaisiksi.  

Lisää aiheesta:

Piiloutunut Venezuelan oppositiojohtaja sanoo pelkäävänsä nyt henkensä puolestaVenezuelan valtionsyyttäjä vaatii oikeutta estää maan uuden edustajiston nimittämisenVenezuelan perustuslakiäänestyksestä vilppitutkinta – odotettavissa isoja mielenosoituksia Venezuelassa aloitettiin vaalivilppitutkinta sunnuntain äänestyksestäVenezuelan vaalilautakunta kiistää manipulointisyytökset - "Lausunnot ovat vastuuttomia" Venezuelassa yksi kuoli ja kolme haavoittui asemiesten avatessa tulen äänestäjiä kohti
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 17:19
    Saksa

    Saksa teki päätöksen: Maan asevoimat kasvavat merkittävästi

  • 16:08
    Donald Trump

    Trump kritisoi kovasanaisesti Eurooppaa: "Nykyisellä tahdilla manner on pian tunnistamaton"

  • 13:33
    Elon Musk

    EU:lta sakot Elon Muskin X-palvelulle

  • 13:25
    Ukrainan sota

    Putin Intiassa: Venäjä jatkaa polttoainetoimituksia USA:n painostuksesta huolimatta

  • 11:54
    Uusi-Seelanti

    Varas nielaisi Fabergé-munakorun – perästä kuului