Venezuelan presidentti Nicolas Maduro on saanut vallassa pysymiselleen tukea ja kannustusta hallintonsa perinteiseltä tukijalta.
Venäjän presidentti Vladimir Putin soitti Madurolle "ilmaistakseen tukensa Venezuelan laillisille viranomaisille kotimaisessa poliittisessa kriisissä, joka on provosoitu ulkopuolelta", ilmoitettiin Kremlistä.
Putinin mukaan muiden maiden puuttuminen Venezuelan tilanteeseen on kansainvälisen oikeuden vastainen. Venäjällä on mittavia taloudellisia intressejä Venezuelassa ja se on investoinut miljardeja maan energia-alaan.
Maduron rinnalla pysyi myös Venezuelan puolustusministeri Vladimir Padrino, joka syytti oppositiojohtaja Juan Guaidoa vallankaappauksen käynnistämisestä. Lisäksi kahdeksan pääesikunnan kenraalia ilmoitti televisiossa pysyvänsä "täysin uskollisina ja kuuliaisina" Madurolle.
"Maduro ei ole Venezuelan laillinen johtaja"
Yhdysvallat lisäsi samalla painetta toiselta suunnalta. Ulkoministeri Mike Pompeo varoitti Maduroa käyttämästä voimatoimia mielenosoituksia vastaan ja vaati tukea Guaidolle.
– Keskustelun aika on ohi. Entisen presidentti Maduron hallinto on laiton, Pompeo julisti Amerikan valtioiden järjestön OAS:in kokouksessa Washingtonissa.
Euroopassa Britannian ulkoministeri Jeremy Hunt sanoi kannanotossaan, että Maduro ei ole Venezuelan laillinen johtaja ja että Britannia tukee Guaidon astumista maan johtoon.
– Uskomme, että Juan Guaido on oikea henkilö johtamaan Venezuelaa. Me tuemme Yhdysvaltoja, Kanadaa, Brasiliaa ja Argentiinaa sen toteuttamiseksi, Hunt sanoi lausunnossaan.
