Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkija: Vaikka Venezuelan vallankumous lässähti, presidentti Maduron lähtö on lähellä – Venezuelan neuvottelut jatkuvat Norjassa

1:46Venezuelassa oppositio osoittanut voimaansa suurmielenosoituksessaVideo: Venezuelassa oppositio järjesti suurmielenosoituksia, joissa vaadittiin presidentti Maduron eroa.
Julkaistu 29.05.2019 14:09

MTV UUTISET – STT

Venezuelan presidentti Nicolas Maduro ei ole vallassa enää kauaa, tutkija sanoo. Maan poliittista kriisiä yritetään ratkoa tällä viikolla Maduron ja opposition edustajien neuvotteluissa Norjassa.

Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Mikael Wigell sanoo, että aika on molempien osapuolten kannalta kypsä neuvotteluille.

–  Maduron asema on heikentynyt huomattavasti, ja hän on erittäin epäsuosittu: venezuelalaisista enää noin kymmenen prosenttia kannattaa presidenttiä, Wigell sanoo.

Oppositiolla on kansan enemmistön tuki, mutta se ei ole saanut aikaan merkittäviä muutoksia Venezuelassa sen jälkeen kun oppositiojohtaja, parlamentin puhemies Juan Guaido julistautui maan virkaatoimittavaksi presidentiksi tammikuussa.

Vallankumous lässähti isolta osin siksi, että Venezuelan vaikutusvaltainen armeija pysyi Maduron takana.

Nyt tilanne on Wigellin mukaan muuttunut ja armeija painostaa presidenttiä neuvotteluihin.

–  Armeija on pysynyt Maduron tukena, koska sen johto on nauttinut erityisasemasta ja erilaisista etuuksista chavistien hallinnossa. Mutta nyt nekin etuudet ovat kutistumassa, koska Venezuelan vastaiset kansainväliset sanktiot ovat niin kovat. Armeijan alemmilla tasoilla kärsitään jo paljon maan humanitaarisesta katastrofista.

Yrittääkö Maduro taas pelata aikaa?

Armeija haluaa säilyttää valtansa ja on käynyt kulisseissa koko ajan neuvotteluja opposition kanssa, Wigell uskoo.

–  Armeija ei halua tehdä vallankaappausta, mutta he haluavat tietysti taata oman asemansa. Paras vaihtoehto armeijan kannalta olisi uusi hallitus, jossa olisi sekä opposition että vanhan hallituksen edustajia.

Guaido on hankalassa välikädessä, koska oppositiossa monet vastustavat neuvottelemista Maduron kanssa.

–  Osa haluaa edelleen tehdä täyden vallankumouksen ja työntää kaikki chavistit ulos hallituksesta. Toiset vastustavat neuvotteluja, koska aiemmilla kerroilla Maduro on käyttänyt niitä opposition hajottamiseen, ajan pelaamiseen ja oman asemansa vahvistamiseen.

Toisaalta oppositio on nyt paljon vahvemmassa neuvotteluasemassa kuin aiemmin. Guaidon tammikuisen ilmoituksen jälkeen kymmenet maat kiirehtivät tunnustamaan hänet Venezuelan johtajaksi.

–  Oppositiolla on takanaan Yhdysvallat, Eurooppa ja melkein koko Latinalainen Amerikka.

Sotilaallinen väliintulo epätodennäköinen

Wigell uskoo, että Madurolle yritetään todennäköisesti löytää jonkinlainen tie ulos nykytilanteesta.

–  Se voisi tarkoittaa, että hänelle annetaan syytesuoja ja hän lähtee esimerkiksi Kuubaan. Myös muut chavistit ja armeijan edustajat tahtovat takeet siitä, ettei heitä aseteta syytteeseen ja että he pääsevät hallitukseen. Armeija haluaa varmistaa, että sen rooli pysyy yhä vahvana. Nämä ovat asioita, joista neuvotteluja aika pitkälti käydään.

Vaikka neuvottelut epäonnistuisivat, sotilaallista ratkaisua kriisiin Wigell pitää edelleen epätodennäköisenä.

–  Sille ei löydy tukea mistään Latinalaisesta Amerikasta tai Euroopasta. Yhdysvalloissa Valkoisessa talossa on muutamia ihmisiä, jotka pitävät yllä sotilaallisen intervention mahdollisuutta, mutta sen suhteen ollaan Yhdysvaltojenkin hallinnon sisällä hyvin epäileväisiä, hän katsoo.

Neuvotteluja johtaa Kolumbiaan rauhaa välittänyt norjalaisdiplomaatti

Venezuelan hallituksen ja opposition edustajat neuvottelevat tällä viikolla Norjassa. Lähteiden mukaan keskustelut alkoivat Oslossa tiistaina. Norjan ulkoministeriö ei vahvistanut tietoa.

Lähteiden mukaan neuvotteluprosessia johtaa norjalainen diplomaatti Dag Nylander, joka oli tärkeässä roolissa myös Kolumbian hallituksen ja Farc-sissien rauhansopimuksessa vuonna 2016.

Tällä viikolla myös EU nimitti oman erityisedustajansa ratkomaan Venezuelan poliittista kriisiä. Tehtävään valittu Enrique Iglesias on entinen Uruguayn ulkoministeri ja kokenut diplomaatti.

Kansainvälisten ponnistelujen päätavoitteita on järjestää Venezuelassa uudet, vapaat vaalit.

Lisää aiheesta:

Venezuelan poliittinen umpisolmu höllentyi hieman – Yhdysvallatkin löysäsi öljypakotteitaanVenezuela aikaistamassa parlamenttivaaleja – "Oppositio hirttosilmukassa"Venäjä ja Yhdysvallat ovat asettuneet tukemaan vastakkaisia osapuolia Venezuelassa: Voisiko tilanne laukaista myös suurvaltojen välisen konfliktin? – Asiantuntija: "Venäjä lähinnä kiusoittelee"Venezuelan kriisissä valittiin puolia: Venäjä tukee Maduroa, Yhdysvallat ja Britannia Guaidoa – "Kyllä tässä on ainekset isompaankin soppaan""Chavizmo" näyttää epäonnistuvan surkeasti – Venezuelan erotettu syyttäjä: Elämme diktatuurissaSuomalaistutkija: Venezuelan kriisi syvenee – kapinakin on mahdollinen
VenezuelaNorjaDiplomaattiset kriisitEtelä-AmerikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venezuela
  • 16:45
    Yhdysvallat

    Hegseth uhkaa huumeliigoja Al-Qaidan kohtalolla – julkaisi videon 14 "narkoterroristin" tuhosta

  • 14:45
    Trumpin Yhdysvallat

    Huumeet vain tekosyy Trumpin Venezuela-hyökkäyksille – tutkija: Todellinen syy öljy

  • Eilen05:56
    Yhdysvallat

    Jännitteet kiristyvät: USA:n sotalaiva saapui lähelle Venezuelaa – syyttää myös lavastetusta hyökkäyksestä

  • 19.10.16:19
    Donald Trump

    Trumpilla uusi maalitaulu – Gustavo Petro sai kuulla kunniansa

  • 18.10.06:35
    Israel

    Israel: Tuore rauhannobelisti kehui Netanjahun "päättäväisiä toimia" Gazassa