Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäläisurheilijat halutaan ulos – Pohjoismailta tylyt vaatimukset lajiliitolle

16:59Televisiotornin lähistöllä isku Kiovassa - Ukrainan sodan viimeisimmät käänteetKatso videolta Ukrainan sodan viimeiset käänteet.
Julkaistu 01.03.2022 18:58
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

ErenGee

Tennis on toistaiseksi yksi viimeisiä venäläisille avoimia urheilulajeja. Näin ei välttämättä ole enää kauan, sillä pohjoismaat ovat yhdessä vedonneet kansainväliseen tennisliittoon venäläisurheilijoiden sulkemiseksi kilpailuista.

– Pohjoismaiset tennisliitot haluavat tehdä selväksi: Vaadimme venäläisten ja valkovenäläisten urheilijoiden täyttä pois sulkemista, tiedotteessa sanotaan.

Pohjoismaiden yhteisen tiedotteen mukaan Venäjän ja Valko-Venäjän toimet Ukrainassa eivät ole hyväksyttävissä, ja maiden mielestä Kansainvälisen tennisliiton pitää ryhtyä toimiin.

– Venäläiset ja valkovenäläiset urheilijat eivät saa osallistua kansainvälisiin urheilutapahtumiin Venäjän tai Valko-Venäjän ulkopuolella.

– Kaikki Venäjällä ja Valko-Venäjällä järjestettäväksi suunnitellut TE- ja ITF-tapahtumat perutaan toistaiseksi ja välittömästi.

– Venäläiset ja valkovenäläiset urheilujohtajat ja -virkamiehet on erotettava kansainvälisistä tehtävistään.

Tiedotteessa kansainvälistä tennisliittoa kehotetaan myös painostamaan ATP- ja WTA-liittoja ottamaan sanktiot käyttöön.

Miesten puolella venäläinen Daniil Medvedev nousi maailman ATP-rankingin listaykköseksi samana päivänä kuin Venäjä hyökkäsi Ukrainaan.

Lisää aiheesta:

Urheiluministereiltä Venäjä- ja Valko-Venäjä-kannanottoVenäläisten pääsy kilpailuihin oli liikaa – ruotsalaiset päättivät kovasta ratkaisustaKOK:n kohupäätös avasi ensimmäiset portit – venäläiset ja valkovenäläiset mukaan legendaariseen turnaukseenWimbledon suljettiin venäläisiltä ja valkovenäläisiltä – Venäjän hallinto: "Tätä on mahdotonta hyväksyä"30 suomalaista lajiliittoa ja urheilujärjestöä otti tiukasti kantaa Venäjän ja Valko-Venäjän suhteenVenäläiset totaalipannaan myös yleisurheilussa
UrheiluTennis

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 10:04
    Liiga

    SM-liigaluotsi muisteli lämpimästi venäläistä – ”Neljä hyvännäköistä tyttöä katsomossa”

  • 09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • 08:51
    NHL

    Pelottava tilanne NHL:ssä – pelaaja jäältä suoraan sairaalaan

  • 08:26
    NBA

    Tuomas Iisalon Memphis laittoi kovapalkkaisimmalle tähdelleen pelikiellon

  • 07:59
    NHL

    Ukko-Pekka Luukkonen nollasi Aleksandr Ovetshkinin ja onnistui hurjassa tempussa