Norjalaismedia NRK on saanut haltuunsa Venäjän ampumahiihtoliitto RBU:n lajin kattojärjestö IBU:lle lähettämän kirjeen. Venäläiset toteavat kirjeessä, että he eivät ole rikkoneet sääntöjä.
LUE MYÖS: Kontiolahti taipui MM-isännyysvalinnassa – myös Venäjästä päätös
Venäläiset urheilijat suljettiin kansainvälisistä kilpailuista maan hyökättyä Ukrainaan viime helmikuussa. Uuden kauden lähestyessä RBU lähetti vetoomuksen IBU:lle, jotta venäläisurheilijat pääsisivät palaamaan takaisin kisaladulle. RBU kertoo olevansa väkivaltaa vastaan ja rauhan kannalla.
– IBU:n perustuslaki on selvä. Jokaisen IBU:n jäsenen tulee selvittää vastustuksensa kaikkeen rotuun, ihonväriin, kansallisuuteen tai sosiaaliseen alkuperään, sukupuoleen, seksuaaliseen suuntautumiseen, kieleen, poliittiseen tai muuhun mielipiteeseen, uskontoon tai muuhun uskoon, syntymäolosuhteisiin tai muuhun syyhyn liittyvään laittomaan syrjintään, kirjeessä todetaan.
– Kaikki päätökset, jotka sulkevat RBU:n tai sen urheilijat pelkästään kansallisuuden perusteella sotii järjestömme perusperiaatteita vastaan, kirje jatkuu.
RBU muistuttaa kirjessä, että kongressin päätöstä voidaan muuttaa urheilun tuomioistuimessa CAS:issa. Kirjeeseen on koottu kuusi kohtaa, joiden perusteella venäläisten tulisi saada kilpailla.
- RBU:n ja venäläisten urheilijoiden osallistuminen ei johda mihinkään uhkaan IBU:n toiminnan tai kilpailujen rehellisyydessä ja turvallisuudessa

