300 000 ihmistä, joukkoja Aasiasta, maa-, meri- ja ilmavoimien testausta. Tiistaina Venäjä aloittaa sotaharjoitukset, jotka ovat suurimmat lähes neljään vuosikymmeneen.
Video: Heinäkuussa Venäjä juhlisti laivaston päivää näyttävin menoin.
Neljä päivää kestäviin harjoituksiin on valmistauduttu pitkään. Joukot harjoittelevat Venäjän keski- ja itäosissa, ja niitä tukevat joukot Kiinasta ja Mongoliasta.
Harjoitukset käynnistyvät suurten jänniteiden keskellä. Naton ja Venäjän välit ovat kiristyneet muun muassa Venäjän Ukrainan-toimien takia, lisäksi Välimeren alueella on eri maiden armeijan kalustoa Syyrian tilanteen vuoksi.
Kremlin mukaan massiiviset toimet ovat välttämättömiä, sillä sen mukaan Venäjää kohtaan on ilmassa aggressiivista ja epäystävällistä asennetta.
Mittakaava kuin vuonna 1981
Jotain harjoituksen mittakaavasta ja tilanteesta, jossa se käynnistetään, kertoo se, että kokoluokaltaan se on samanlainen kuin vuonna 1981. Silloin Venäjä järjesti valehyökkäyksen Natoa kohtaan.

