Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä uhkailee Turkkia uusilla sanktioilla – kahdenvälistä yhteistyötä peruutetaan joka saralla

Kuvassa Venäjän SU-24 pommikone. Turkki ampui kyseisen mallisen koneen alas lähellä Syyrian rajaa.
Kuvassa Venäjän SU-24 pommikone. Turkki ampui kyseisen mallisen koneen alas lähellä Syyrian rajaa. EPA
Julkaistu 01.12.2015 07:58
Toimittajan kuva

Iida Tikka / Moskova

iida.tikka@mtv.fi

Venäjä kieltää turkkilaisten hedelmien ja vihannesten tuonnin Turkista Venäjälle. Hallitus ilmoitti asiasta maanantaina kokouksensa jälkeen. Teollisten tuotteiden tuontia sen sijaan ei aiota vihjailusta huolimatta toistaiseksi kieltää.

Varapääministeri Igor Shuvalov perusteli päätöstä sillä, että vihannestan ja hedelmien  maahantuonti on ”helposti korvattavissa”. Shuvalovin mukaan maatalousministeriö pyrkii siihen, ettei tuotteiden hinta nousisi tai etteivät ne loppuisi kokonaan Venäjältä. Hallitus ehdottaa Turkin tilalle muun muassa tuonnin lisäämistä Egyptistä.

Venäjän valtiollisista viestimistä muun muassa Ykköskanava kertoi pian hallituksen ilmoituksen jälkeen iskevän voimalla muun muassa turkkilaisiin tomaatin toimittajiin. Uusien sanktioiden vaikutuksesta ruuan hintaan Venäjällä ei vielä puhuta.

Maanantain aikana Venäjä perui yhteistyötä Turkin kanssa muillakin tasoilla. Muun muassa vuoden 2016 ”venäläis-turkkilaisen yhteistyön vuosi” on nyt peruttu.

Venäläishävittäjiin uusia ohjuksia

Venäläishävittäjän alas ampuminen Syyrian rajan tuntumassa on johtanut muutoksiin myös Syyrian sotatoimissa. Venäjän armeija tiedotti maanantaina, että Syyriaa pommittaviin hävittäjiin on nyt lisätty ilmatorjuntaohjuksia.

Venäjän armeijan mukaan ohjusten avulla venäläiskoneet voivat tarvittaessa puolustautua ilmasta tapahtuvia hyökkäyksiä vastaan.

Lisää aiheesta:

Yhdysvallat auttaa Venäjän takaisin maailmanmarkkinoilleJapani kiristää Venäjään kohdistuvia pakotteita – saksalainen rengasyhtiö puolestaan aloitti tuotantonsa uudelleen VenäjälläVenäjä syyttää: Isisin öljyn tärkein kuluttaja on Turkki Venäjä määräsi Turkille talouspakotteitaPutin vaatii Turkilta anteeksipyyntöä – Medvedev: Rajoitamme turkkilaisen ruoan tuontia Venäjä suunnittelee sittenkin vastatoimia Turkkia kohtaan
VenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 12:05
    Ydinaseet

    Analyysi: Stubb julisti ydinaseiden aikakauden – tätä se tarkoittaa

  • 11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • 10:26
    Ukrainan sota

    Lähteet: Venäläinen öljytankkeri tulessa

  • 08:06
    Ukrainan sota

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta

  • 05:35
    Ydinaseet

    Trump: Kiina ja Venäjä tehneet salaisia ydinkokeita