Venäjän pitäisi maksaa tänään 117 miljoonan dollarin edestä korkoja kahdesta dollarilainasta.
Venäjän valtiovarainministeri Anton Siluanovin mukaan Venäjä on valmis maksamaan velkansa ruplissa Venäjän keskuspankin määrittämän virallisen kurssin mukaisesti, jos valuuttamaksu ei onnistu.
Tämä johtuu siitä, että Venäjä ei sitä vastaan asetettujen talouspakotteiden vuoksi voi hoitaa maksua dollareissa.
Uutistoimisto AFP:n mukaan Venäjän ulkomaanvaluutoissa olevia valuuttavarantoja on jäädytettynä 300 miljardin dollarin arvosta.
Sijoituspankki JP Morganin analyytikot arvioivat, etteivät Yhdysvaltojen pakotteet estä Venäjää hoitamasta velkojaan.
Yhdysvaltojen valtiovarainministeriön mukaan venäläisiä joukkovelkakirjoja koskevat korkomaksut amerikkalaisille toimijoille ovat sallittuja 25. toukokuuta asti. Sen jälkeen maksujen vastaanottamiselle pitää saada erillinen lupa.
Suomen Pankin vanhempi neuvonantaja Laura Solanko sanoo, että lainojen korot täytyy maksaa siinä valuutassa, mihin ne on sopimuksessa sidottu – tässä tapauksessa dollareissa – muutoin se on sopimusrikkomus.
Solanko ei tosin olisi yllättynyt, jos Venäjä tosiaan maksaisi korot ruplissa.
