Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä jätti jalan oven väliin Syyriassa

Kartassa näkyvät Venäjän tukikohdat sekä alueet, joilla sen läsnäolo on ollut voimakasta. Vasemmalla Venäjän Syyriassa käyttämiä ilmavoimien koneista.
Kartassa näkyvät Venäjän tukikohdat sekä alueet, joilla sen läsnäolo on ollut voimakasta. Vasemmalla Venäjän Syyriassa käyttämiä ilmavoimien koneista.
Julkaistu 15.03.2016 19:17(Päivitetty 15.03.2016 19:57)

MTV UUTISET - STT

Venäjä kiepautti Syyrian sodan asetelmat jälleen uusiksi ilmoittamalla joukkojensa vetämisestä maasta.

STT on kerännyt yhteen asiantuntija-arvioita siitä, minkälaisia seikkoja päätöksen taustalla voi olla ja mitä seuraavaksi on luvassa. Täsmällistä syytä vetäytymiseen ei tosin tiedetä kuin Kremlin muurien sisällä.  
1:50Syyt ja seuraukset hämärän peitossa  

1. Tavoite saavutettu - tavallaan  
  
Yksi selitys Venäjän toimille on, että se on saavuttanut haluamansa ainakin osittain ja nyt on hyvä hetki lähteä. 

-Venäjä katsoo vakauttaneensa Syyrian hallituksen aseman sisällissodassa ja avustaneensa rauhanneuvottelut alkuun. Sisällissota on Venäjän näkökulmasta saatettu tyydyttävään tilanteeseen, sanoo strategian opettaja Juha Kukkola Maanpuolustuskorkeakoulusta.  

Kukkolan mukaan alussa Venäjän tavoitteena ei ollut poliittisen prosessin käynnistäminen, tuskin myöskään vakava kriisi Turkin kanssa, vaan Syyrian hallituksen sotilaallinen pelastaminen.  

Uusin kierros Syyrian rauhanneuvotteluissa alkoi maanantaina Genevessä, ja helmikuun lopulla alkanut tulitauko on pääosin pitänyt. Aleksanteri-instituutin tutkijan mukaan vetäytymisellä Venäjä voi pedata itselleen neuvotteluasemia.  

Hanna Smithin

-Venäjä on nyt tehnyt päällisin puolin myönnytyksen. Muita on helppo syyttää, jos rauhanneuvottelut eivät onnistu, ja silloin Venäjä voi sanoa, että teki kaikkensa.  
  
2. Vaikeudet kasaantuvat  
  
Vetäytymisen puolesta puhuu sekin, että sotaretken pitkittyminen olisi tullut kalliiksi taloudellisesti ja poliittisesti.  

-Venäjällä on tullut esille kauhuskenaario, että Syyriasta olisi tullut uusi Afganistan. Lisäksi jännitteet kiristyivät erittäin paljon, kun sodassa olivat mukana Saudi-Arabia, Turkki ja kurdit, Smith sanoo.  

Myös Kukkola katsoo, että Venäjä haluaa välttää pitkäaikaisen sitoutumisen konfliktiin. Aseellinen tuki on tullut kalliiksi, ja kalusto vaatii huoltoa.  

- Tämä voi edesauttaa neuvotteluja ja suhteiden normalisoitumista Turkin kanssa, millä on taloudellista merkitystä molemmille maille, hän jatkaa.  

Smith arvelee, että Venäjä haluaa pitää valmiudessa sotajoukkoja, joita voidaan käyttää Itä-Ukrainassa. Joukkojen aktivoinnista ei silti lähitulevaisuudessa näy merkkejä.  

-Venäjä on ollut huolissaan Ukrainan argumentaatiosta. Jos ratkaisua ei löydy, sekin maksaa Venäjälle jatkuvasti.  
  
3. Iskukyky säilyy yhä  
  
Kyseessä ei ole totaalinen vetäytyminen Syyriasta. Venäjän käyttöön jäävät Khmeiminin lentotukikohta ja Tartusin laivastotukikohta. Maahan jää lisäksi venäläisjoukkoja, jotka voidaan aktivoida nopeasti.  

-Syyriaan jää todennäköisesti merkittävä määrä Venäjän sotilasneuvonantajia, jotka käytännössä tukevat hallituksen joukkoja. Venäjä säilyttää joka tapauksessa kyvyn iskeä Syyriassa muun muassa merivoimien ja ilmavoimien risteilyohjuksilla, sanoo Kukkola. 

Kukkola arvioi, että Venäjän perimmäisenä tavoitteena on ystävällismielinen Syyria, joka tarjoaa Venäjän käyttöön sotilastukikohtia, ostaa siltä aseita ja tukee sitä poliittisesti Lähi-idässä. Tämän takaamiseksi Venäjä pyrkii todennäköisesti vaikuttamaan rauhanneuvotteluihin ja poliittiseen prosessiin.  

Ja tietysti Kreml saattaa taas yllättää, kuten on tapana ollut.  

-Venäjä on saanut yllätysten kautta aina hyötyä itselleen. Nyt on oltu vähän aikaa ilman yllätyksiä, joten se, että yllätys tuli, ei oikeastaan ole yllätys, muotoilee Smith.  

Lisää aiheesta:

Mitä Israel tekee Syyriassa? Tutkija avaa maan tarkoitusperiäAsiantuntijalta synkkä arvio Ukrainan sodasta: "Ukrainan tappio on realistinen mahdollisuus"Luhistumisen toivo, nöyryytyksen pelko – asiantuntija vastaa, onko uuden sotajoukon värvääminen mahdollista PutinilleVenäjän suurhyökkäys Ukrainaan jatkunut sata päivää – "Venäläissotilaiden häikäilemättömät sotarikokset ja armeijan moraalittomuus yllättivät"Miltä sodan jatko näyttää? Suomalaistutkijan mukaan Venäjän isot tavoitteet Ukrainassa romahtivat, mutta Ukraina ei ole vielä sotaa voittanutHaluaako Venäjä iskeä Kiovaan vai pitkän kriisin? – Tämän takia Kreml tuskin vaatii Itä-Ukrainaa itselleen, sanoo asiantuntija MTV:lle
SyyriaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Syyria
  • 21.9.16:56
    YK

    Matkustuskiellossa oleva Syyrian presidentti matkustaa Yhdysvaltoihin

  • 20.8.05:58
    Israel

    Syyrian ja Israelin edustajat tapasivat Pariisissa – tarkoitus "lieventää maiden välistä tilannetta"

  • 20.7.09:16
    Ulkomaat

    Syyrian sisäministeriö: Yhteenotot as-Suwaydan kaupungissa päättyneet

  • 19.7.06:18
    Israel

    USA:n edustaja: Israel ja Syyria hyväksyneet aselevon

  • 18.7.20:13
    Väkivalta

    YK: Lähes 80 000 siviiliä jättänyt kotinsa Etelä-Syyrian väkivaltaisuuksien vuoksi