Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Varapresidentti Vancella ensitapaaminen EU:n kanssa - Trumpin tuontitulleista tiukkaa sananvaihtoa

0:44Orpon mukaan teräs- ja alumiinitullit ovat vahingollisia sekä Euroopalle että YhdysvalloilleKatso video: Orpon mukaan teräs- ja alumiinitullit ovat vahingollisia sekä Euroopalle että Yhdysvalloille.
Julkaistu 11.02.2025 19:24

STT

Toimittajan kuva

Sara Güven

sara.guven@mtv.fi

Toimittajan kuva
Janne Puumalainen

janne.puumalainen@mtv.fi

EU-komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin mukaan EU ryhtyy tiukkoihin vastatoimiin Yhdysvaltain tuontitulleja vastaan. Donald Trump allekirjoitti viime yönä määräyksen 25 prosentin tulleista tuontiteräkselle ja -alumiinille.

Euroopan ja Yhdysvaltain uuden johdon tapaamiset käynnistyivät tällä viikolla Pariisissa, jonne maailman johtoa kokoontui Ranskan ja Intian yhdessä isännöimään tekoälykokoukseen.

Kokoukseen osallistui myös Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance, joka keskusteli kokouksessa myös pääministeri Petteri Orpon (kok.) kanssa.

Orpo esitti Vancelle kutsun tulla vierailulle Suomeen, mutta Orpo sai myös kutsun vierailla Washingtonissa.

– Hän (Vance) oli selvästi rakentava, suhtautui positiivisesti Eurooppaan sekä Suomeen, eikä mitään lisäjännitteitä noussut esille, Orpo sanoi Pariisissa kokouksen jälkeen.

Jos päivitys ei aukea, voit katsoa sen täältä.

Lue myös: Petteri Orpo tekoälyhuippukokoukseen Pariisiin

Voidaanko kauppasota välttää?

Kauppasota oli yksi kokouksen pääaiheista, kun Ursula von der Leyen tapasi tänään ensimmäistä kertaa Vancen Pariisissa tekoälyhuippukokouksen yhteydessä.

Vancen ja von der Leyenin tapaaminen oli toistaiseksi korkeatasoisin EU:n ja Yhdysvatojen uuden hallinnon välillä. Tällä viikolla Trumpin edustajat osallistuvat myös Naton puolustusministerikokoukseen ja Münchenin turvallisuuskonferenssiin.

Jännitteitä Euroopan ja Yhdysvaltain välille on tuonut mahdollinen kauppasota. Yhdysvaltain tuore presidentti Donald Trump allekirjoitti varhain tiistaina Suomen aikaa toimeenpanomääräyksen 25 prosentin tuontitulleista teräkselle ja alumiinille. Niiden on määrä astua voimaan 12. maaliskuuta.

Vance saapui Pariisin tekoälyhuippukokoukseen mukanaan kaksijakoinen viesti. Trumpin Yhdysvallat haluaa tehdä yhteistyötä, mutta Euroopan pitää lopettaa amerikkalaisyritysten liiallinen sääntely.

Vieläkö Eurooppa yrittää neuvotella Trumpin kanssa kauppasodan välttämiseksi?

– Olemme totta kai valmiita neuvottelemaan, ja pitää neuvotella ja lujaa. Mutta meidän pitää samaan aikaan olla valmiita vastatoimiin, Orpo sanoi.

Orpo sanoi, että Euroopalla pitää olla neuvotteluissa itsetunto kohdillaan.

– Eurooppa on lähes puolen miljardin asukkaan maanosa ja myös tärkeä kauppakumppani Yhdysvalloille.

Ei neuvotteluita Ukrainasta Euroopan yli

Nyt käynnissä olevaa viikkoa on kuvattu mediassa turvallisuuspolitiikan superviikoksi, sillä Yhdysvaltain tuore johto tapaa Euroopan johtajia Pariisin lisäksi Naton puolustusministerikokouksessa Brysselissä sekä Münchenin turvallisuuskonferenssissa viikonloppuna.

Mediaan on tihkunut tietoja, että Münchenissä voitaisiin keskustella mahdollisesta Trumpin hallinnon rauhansuunnitelmasta Ukrainaan.

Orpon mukaan München voi olla yksi paikka Trumpin keskustelun avaukselle, mutta mitään varmaa tietoa asiasta ei ole.

– Mutta Ukrainan tilanteesta tullaan varmasti keskustelemaan, ja Suomen ja Euroopan tavoitteet ovat yhtenäisiä.

Orpon mukaan mahdollisia rauhanneuvotteluita ei voida käydä ilman Ukrainaa tai Euroopan yli.

– Ja mahdollisen sopimuksen pitää olla myös Euroopan ja Ukrainan kannalta hyvä.

Tämä tarkoittaa muun muassa Ukrainan suvereniteetin säilyttämistä ja sitä, että Ukrainalle säilyy mahdollisuus päästä EU:n ja Naton jäseneksi.

– Siinä EU:n pitää olla voimakkaasti mukana. Suomella on tässä jälleen kokoaan suurempi rooli, sillä olemme nyt myös Etyjin puheenjohtajamaa. Toimimme aktiivisesti sekä Ukrainan, Yhdysvaltojen että Euroopan suuntaan.

Lisää aiheesta:

Orpo Ylellä: Suomi voi edelleen luottaa Yhdysvaltoihin kumppaninaHahmottuuko Britanniassa tänään uusi vastavoima Yhdysvalloille? Trump uskoo tapaavansa Putinin "pian", alustavat neuvottelut Saudi-Arabiassa alkamassa tiistaina – MTV seuraaStubb: Euroopalla on yksi viesti Yhdysvalloille – Valtosen mukaan USA:n "pakka on sekaisin"MTV Brysselissä: Trump varastanut huomion tuontitulleilla – "Jos puheet muuttuvat teoiksi"Orpo arvioi Trumpin ensiaskelia – "Kunpa olisimme uskoneet vuonna 2018"
EUPariisiJ. D. VancePetteri OrpoUrsula von der LeyenDonald TrumpTulliUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • Eilen14:06
    Verkkokauppa

    Yllättävä tulos: Kuluttajaliitto selvitti, keitä ovat "temuttajat"

  • Eilen07:13
    Ukrainan sota

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla

  • 13.12.11:04
    Ukrainan sota

    Romanin, 11, julma kohtalo Ukrainan sodassa itketti päättäjiä

  • 12.12.20:41
    Venäjä

    EU päätti: Venäjän jäädytetyt varat pysyvät jäädytettyinä

  • 12.12.20:29
    Ukraina

    Ukraina EU:hun jo 2027? EU muuttuisi perustavanlaatuisella tavalla