Pääministeri Petteri Orpo katsoo, että Ukrainan tukemiseksi on oltava tarvittaessa valmiita tekemään päätöksiä ilman kaikkia jäsenmaita.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoo, että osa EU-maista saattaa jäädä pois Ukrainan tukemisesta ensi viikon ylimääräisessä huippukokouksessa.
Orpon mukaan Ukrainan tukemiseksi on kuitenkin oltava valmiita tekemään päätöksiä ilman kaikkia jäsenmaita, esimerkiksi vain 26:n tai 25 jäsenmaan kesken. Orpo sanoo, että syy olla kokoontumatta ei voi olla se, että jäsenmaat eivät välttämättä ole yksimielisiä Ukrainan tukemisesta.
Lue myös: Starmer: Britannia, Ranska ja Ukraina laativat suunnitelmaa taistelujen lopettamiseksi
Orpo kommentoi asiaa pääministerin haastattelutunnilla Ylen Radio Suomessa sunnuntaina.
– Jo alkavalla viikolla voi olla edessä, että osa EU-maista jää pois. Ukrainan tuki ei kuitenkaan voi odottaa. Päätöksiä on oltava valmis tekemään 25:n tai 26 jäsenmaan kesken, Orpo sanoi.
Hän ei täsmentänyt, mitkä maat saattaisivat jäädä tukiryhmästä pois, mutta haastattelussa toimittajat nostivat esiin esimerkiksi Unkarin ja Slovakian, jotka ovat osin myötäilleet Venäjää Ukrainan sodan kysymyksissä.
EU-johtajia kokoontuu torstaina Brysseliin ylimääräiseen Ukraina-huippukokoukseen.
