Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vantaan Sanomat: 71-vuotias Pentti meni ojentamaan nuoria – sai kepistä päähänsä

Vantaan hakunilaa on pidetty melko rauhallisena asuinpaikkana, joka valittiin äskettäin vuoden lähiöksi. Kuvituskuvaa bussipysäkiltä Hakunilasta.
Vantaan hakunilaa on pidetty melko rauhallisena asuinpaikkana, joka valittiin äskettäin vuoden lähiöksi. Kuvituskuvaa bussipysäkiltä Hakunilasta. Lehtikuva
Julkaistu 18.03.2016 12:57

MTV UUTISET

Nuorisojoukko mellasti viime sunnuntaina Hakunilan keskustassa ikävin seurauksin. Asiasta kertoo Vantaan Sanomat.

Hakunilassa asuva Pentti Fleisch, 71, oli vaimonsa kanssa kävelyllä iltaseitsemän aikaan, kun he huomasivat nuorisojoukon heittelevän kiviä ja lumipalloja ohikulkijoiden niskaan. Joukossa oli sekä kantasuomalaisia että maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Fleisch oli mennyt sanomaan pojille, ettei noin voi käyttäytyä. Tilanne oli hieman rauhoittunut ja pariskunta lähti kotiin. Kun Fleischit olivat jo kotipihassaan, tuli heidän luokseen nuori kädessään miltei metrin mittainen keppi. Nuori oli iskenyt kepillä vasempaan ohimoon niin, että Fleich kertoo menettäneensä melkein tajuntansa.

Mies lähti sairaalaan hakemaan ensiapua.

Poliisin mukaan syyllinen on löytynyt, mutta alaikäisenä hän ei ole rikosoikeudellisessa vastuussa teostaan. Asia on siirretty sosiaaliviranomaisten käsiteltäväksi.

Hakunila valittiin äskettäin vuoden 2016 lähiöksi.

Lisää aiheesta:

Amerikkalaispoliisi painaa kepposen tehnyttä teinipoikaa niskasta, nuori kiljuu – raju pahoinpitely tallentui videolle
Tuntemattomat pojat löivät Samin 12-vuotiaan pojan tajuttomaksi kauppakeskuksessa – "Jos olisi osunut toiseen kohtaan..."
Poika piestiin koulun pihalla tajuttomaksi Vantaalla – teko tallentui valvontakameraan, poliisi tutkii törkeää pahoinpitelyä
Erikoinen tilanne johti pahoinpitelyyn kauppakeskuksessa Vantaalla – mies pukkasi päällään sivullista nenään
Mäntsäläläismies heräsi paukahdukseen – omakotitalon pihalla odotti humalainen varasjoukko, joka pahoinpiteli hänet
Täysin sivullinen 8-vuotias poika hakattiin Helsingin Puistolassa – teon takana teinijoukko
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 17:25
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • 17:05
    Mielenterveys

    Itsetuhoiset ihmiset poliisin kasvava haaste – pahimmillaan yrittävät saada poliisin ampumaan

  • 16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • 16:15
    Tampere

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan Tampereella pienen lapsensa nähden

  • 15:39
    Väkivaltarikokset

    Naista hakattiin, kuristettiin ja hiuksia leikattiin autossa Espoossa – kolmelle ehdotonta vankeutta