Nainen pelasti ensin hukkumiselta pienen lapsensa ja hukkui sen jälkeen itse. Poliisi ei vahvista lapsen ikää, mutta silminnäkijän mukaan lapsi oli noin 6-7-vuotias.
MTV Uutisten tavoittama Vantaan Vetokannaksen uimarannalla tapahtumahetkellä ollut nainen kertoo tilanteen olleen kaikesta huolimatta rauhallinen.
– Olimme sattumalta toisella puolella rantaa. Hälytysajoneuvot tulivat hirveällä kiireellä töötäten ja ajoivat ihan perille asti. Kun menimme tapahtumapaikalle, tilanne oli tosi rauhallinen.
Joidenkin paikalla olleiden ihmisten toiminta oli naisen mielestä epäkunnioittavaa. Noin kymmenen metrin päässä pelastustöistä ihmiset alkoivat uudestaan uida ja pomppia laiturilla.
– Se oli mielestäni ihan älytöntä. Kyllä he varmaan tajusivat, mitä siellä vedessä tehdään.
Hukkunutta luultiin lapseksi
Lastaan pelastamaan lähtenyt äiti löytyi lopulta hukkuneena noin 40 minuuttia sen jälkeen, kun pelastuslaitos oli saapunut paikalle. Silminnäkijä luuli sukeltajan vedestä nostamaa naistakin ensin lapseksi.
– Hän oli hyvin, hyvin pienikokoinen. Menin sanomaan vastaantulijoille, että siellä on pikkutyttö hukkunut, koska luulin nähneeni niin.
Nainen kertoo keskustelleensa toisen rannalla olleen henkilön kanssa, jonka mukaan vedestä aiemmin pelastettu lapsi oli noin 6–7-vuotias.
Varmistettua tietoa lapsen iästä ei ole. Poliisi ei kommentoi tapausta enempää, sillä hukkumiseen ei epäillä liittyvän rikosta. Kukaan rannalla ei nähnyt hukkuneen naisen vajoamista veden alle.
